Soud v Kolíně potrestal bývalé úředníky za korupci. Podle obžaloby pomáhali legalizovat kradená auta

Kolínský soud uznal vinnými z korupce dva bývalé úředníky kolínského odboru dopravy. Oba odešli od soudu s peněžitými tresty, ponechali si lhůtu na odvolání, rozsudek tak není pravomocný. V úterý to řekl soudce Zbyněk Kulich. Rozsudek je součástí třetí větve případu legalizace kradených aut, který policie začala rozkrývat v roce 2009.

Tento článek je více než rok starý.

Kolín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní kladívko (ilustrační foto)

Soud kromě úředníků odsoudil také několik dalších lidí, kteří byli kvůli odkrývání kauzy spojené s legalizací kradených aut přistižení při předávání drobných úplatků (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Jeden z bývalých úředníků odešel od soudu s peněžitým trestem ve výši 300 000 korun, druhý dostal trest 200 000 korun. Úředníci byli původně obžalováni také za zneužití pravomoci úřední osoby a legalizaci výnosů z trestné činnosti z nedbalosti. „V této části byli obvinění zcela zproštěni obžaloby, protože soud neměl za prokázané, že by věděli o tom, že jim byly předkládány padělané dokumenty,“ řekl Kulich.

Razie s krycím názvem Chobotnice se na kolínském městském úřadu uskutečnila už v roce 2012 po více než ročním sledování skupiny, jejíž trestná činnost sahala až do roku 2009.

Policie kvůli podvodům v kamionové dopravě obvinila 12 lidí, škoda je nejméně 30 milionů

Číst článek

Padělání průkazů

Systém podvodu byl založen na padělání technických průkazů z údajných zemí původu automobilů, ze kterých byly podle pachatelů dovezené.

Ve skutečnosti však pocházely z krádeží na území Česka, Slovenska, Rakouska a Německa. Odcizeným autům pachatelé přerazili identifikační VIN kód, falešný byl zanesen do zfalšovaného technického průkazu. Na jeho základě kolínští úředníci podle obžaloby vystavili dokumenty české a celou věc tak zlegalizovali. Státní zástupce podal obžalobu v souvislosti s legalizací 34 kradených aut.

Kulich již v roce 2016 odsoudil v jiné větvi případu také dva zprostředkovatele převozů a registrací kradených vozidel Jana Mášu a Františka Skuhru, oba odešli od soudu s podmínkou. Skuhra byl u odvolacího soudu viny zproštěn, Mášovi byl trest potvrzen.

Soud kromě úředníků odsoudil také několik dalších lidí, kteří byli kvůli odkrývání kauzy spojené s legalizací kradených aut přistižení při předávání drobných úplatků či pozorností úředníkům za rychlé vyřízení věci, s celou kauzou ale nemají nic společného. Soud jim uložil výchovné peněžité tresty, celkem tak od soudu odešlo s trestem 17 lidí, dva lidi soudce obžaloby zprostil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme