Soud: Vazba Kulínského je protiústavní

Únorové prodloužení vazby sbormistra Bambini di Praga Bohumila Kulínského je v rozporu s Ústavou, rozhodl Ústavní soud v Brně. Podle jeho verdiktu obvodní soud omezil sbormistrova práva, když ho před rozhodnutím o prodloužení vazby nevyslechl a nedal mu možnost se vyjádřit. Ústavní soud ale Kulínského, který je obviněn ze zneužívání nezletilých, z vazby pustit nemůže, vrátil proto případ pražskému soudu k novému projednání.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohumil Kulínský u soudu

Bohumil Kulínský u soudu | Zdroj: ČTK

Podle Ústavního soudu Bohumila Kulínského soudy nižších instancí zkrátily na jeho právech. Předtím, než v únoru rozhodly o prodloužení vazby, totiž sbormistra nevyslechly. Tím omezily jeho právo na svobodu, což je nezákonné, uvedla ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.

"Obviněný musí mít právo vyvracet ty důvody, nabízet alternativy, které nebudou spojeny s omezením jeho osobní svobody."

Oba soudy - tedy obvodní pro Prahu 4 a městský v Praze - se hájily tím, že podle platného trestního řádu Kulínského vyslechnout nemusely. Podle Ústavního soudu ale českému právnímu řádu jsou nadřazeny mezinárodní úmluvy - v tomto případě Úmluva o lidských právech.

Pražský soud argumentoval také tím, že by Bohumil Kulínský mohl ovlivňovat svědky. Dokazoval to pokusem sbormistra kontaktovat některé dívky před sdělením obvinění.

Verdikt Ústavního soudu o nezákonném prodloužení vazby je závazný a soud nižší instance by měl Kulínského propustit. Šéf Bambini di Praga je za mřížemi od listopadu kvůli údajnému sexuálnímu zneužívání 49 bývalých členek sboru.

Obvodní soud musí podle Ústavního soudu rozhodnout neprodleně. O vazbě bude rozhodovat zřejmě již v úterý ráno. Na pražském soudu bude, aby za osobní přítomnosti Kulínského případně dostatečně prokázal, že se sbormistr opravdu pokoušel svědky ovlivnit. Pak by připadalo v úvahu vazbu prodloužit.

Podle policie trestná činnost Kulínského spadá do let 1984 až 2004. Podle obvinění dívky například osahával v sauně, nejméně ve dvou případech měl údajně s nezletilými pohlavní styk. Devadesát procent případů se prý stalo na zájezdech po republice a v zahraničí.

Některé z poškozených byly v době, kdy je Kulínský údajně sexuálně obtěžoval, starší 15 let. Protože však byly v závislém postavení na sbormistrovi, týká se paragraf o pohlavním zneužívání i jejich kontaktů s Kulínským. Pokud by později soudy prokázaly Kulínského vinu, vazba by se mu odečetla od výše trestu.

Jana Zemanová, Marika Táborská, Martin Hromádka, Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme