Soud pravomocně potvrdil, že šéf benešovské policie Havránek nemanipuloval tendry

Vedoucí benešovské policie Pavel Havránek se v letech 2009 a 2010 nepodílel na manipulování výběrových řízení středočeského policejního ředitelství. Ve středu to pravomocně potvrdil pražský vrchní soud, který zároveň osvobodil i jeho dva bývalé kolegy. Naopak některé skutky policejního informatika Aleše Foltýna a zástupců dvou úspěšných firem z tendrů vrátil odvolací senát k dalšímu projednání pražskému městskému soudu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf okresní policie v Benešově Pavel Havránek

Šéf okresní policie v Benešově Pavel Havránek | Zdroj: Policie ČR

Havránkovi, který navzdory svému stíhání zůstal v čele benešovských policistů, hrozilo za zneužití pravomoci 5 až 12 let vězení. Obžaloba tvrdila, že na svém dřívějším postu ekonomického náměstka šéfa středočeské policie způsobil škodu přes 14 milionů korun. Ředitel středočeské policie Václav Kučera však v minulosti u soudu uvedl, že jeho útvaru žádná škoda nevznikla.

Státní zástupce se snažil prokázat, že Havránek v roce 2009 neoprávněně vyjímal zakázky z působnosti pokynu šéfa krajského ředitelství a umožňoval tak manipulovat jednotlivé tendry. Kupní smlouvy s předem vybranými vítězi Havránek podle žalobce podepsal, ačkoliv věděl, že se výběrová řízení neuskutečnila řádně.

Za rok 2010 vytýkal státní zástupce Havránkovi to, že údajně neoprávněně pověřoval prováděním zmanipulovaných tendrů Foltýna, ačkoliv věděl, že správně by se jimi měl zabývat jiný odbor.

Policista Havránek u soudu. Manipuloval výběrová řízení a způsobil škodu za 14 milionů, tvrdí žaloba

Číst článek

Žalobce uváděl, že Havránka i ostatní tři obviněné z řad policie vedla k trestné činnosti mimo jiné snaha „stůj co stůj vyčerpat veškeré finanční prostředky ze státního rozpočtu“, které mělo krajské ředitelství k dispozici. Nákup zboží (například tiskáren, tonerů nebo notebooků) byl údajně nadbytečný a nehospodárný, protože policisté měli těchto předmětů dostatek na skladě.

S tím však odvolací senát nesouhlasil. „Počítače fungují, na tiskárnách se tiskne. Nic se neprošustrovalo, nic nebylo pořízeno nehospodárně,“ konstatoval ve středu soudce Martin Zelenka.

Pravomocného zproštění viny se vedle Havránka dočkali také někdejší vedoucí odboru správy majetku středočeských policistů Miloslav Stupka a vedoucí oddělení materiálně-technického zajištění Vladimír Němeček.

Pražský městský soud bude muset znovu zkoumat některé z bodů obžaloby, které se týkají počínání informatika z policejního odboru rozpočtu a účetnictví Foltýna, Tomáše Kačírka z ostravské společnosti AutoCont a Bohumila Hloucha z pražského Impromatu. Všichni tři trestnou činnost popírají.

Podle odvolacího senátu však městský soud „naprosto povrchně a nedostatečně“ zhodnotil, zda některé zakázky byly, či nebyly ušity na míru konkrétním soutěžitelům. Zelenka ve středu mimo jiné obecně konstatoval, že „dodržování formálních náležitostí evidentně nebylo Foltýnovou silnou stránkou“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme