Soud: Vratislav Kulhánek nebyl agentem StB

Šéf dozorčí rady Škoda Auto a předseda Českého svazu ledního hokeje Vratislav Kulhánek nebyl agentem československé StB. Rozhodl o tom Městský soud v Praze. Soudkyně prohlásila, že se nepodařilo prokázat oprávněnost zápisu Vratislava Kulhánka v seznamech StB. Podle rozsudku musí tedy Ministerstvo vnitra do tří dnů po nabytí právní moci vymazat jeho jméno ze všech elektronických seznamů a v dalším dotisku papírových dokumentů se nesmí jeho jméno objevit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vratislav Kulhánek | Foto: Petr Doležel

Soudní líčení bylo s vyloučením veřejnosti. "Já tohle tvrdím zhruba deset let, tak teď už mi snad někdo bude věřit, hlavně novináři, protože mí známí mi věřili vždycky. Snad už se zbavím momentu rozrušení, když se někde objeví poznámka registrován jako agent," reagoval Kulhánek na vyhlášení rozsudku.

Podle Kulhánka svědci potvrdili, že státní bezpečnost si zprávy vyráběla sama jejich autorství následně připisovala jemu. "U soudu jednoznačně řekli, že to přebírali z podnikového časopisu a že si to víceméně vymýšleli jako moje zprávy. Tomu nemůžete zabránit, s tím nic nenaděláte."

Mohli tak vykázat evidenci dalšího agenta, aniž by ho fakticky měli, a sami si tak usnadnili práci. Podle Devátého to byla běžná praxe. "Jak to dělali v minulosti, chodili do všech podniků a snažili se kontaktovat lidi, kteří měli odborné znalosti. V tomto smyslu se dvakrát s jedním viděli, ostatní řekli, že pana Kulhánka nikdy neviděli, přestože jsou ve spisu uvedeni."

Ministerstvo vnitra zatím neví, jestli se proti rozsudku odvolá. Podle mluvčí Radky Kovářové se rozhodne až poté, co dostane písemné vyhotovení rozsudku. "Samozřejmě jde o rozhodnutí soudu, každopádně bych ráda upozornila na fakt, že seznamy spolupracovníků StB evidovala před listopadem StB a my pouze máme ze zákona ty seznamy zveřejnit."

Ministerstvo vnitra zveřejnilo seznamy loni na jaře. Řada lidí podala na úřad žaloby, protože považuji evidenci za neoprávněnou. Asi nejznámějším případem je spor herečky Jiřiny Bohdalové.

Markéta Kaclová, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme