Soud vydal první usnesení v případu vyměněných novorozenců

Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou dnes potvrdil, že Libor Broža není otcem dítěte, které deset měsíců vychovával. Soud přesto zrušil jeho původní žalobu na popření otcovství. Broža totiž podle soudu je biologickým otcem Nikolky, i když žila deset měsíců v jiné rodině a byla oslovována jiným jménem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libor Broža (vlevo) a Jan Čermák | Zdroj: ČTK

Podle soudce Romana Švaňhala ale měla zrušená žaloba smysl. "Rozhodnutí o popření otcovství byla jediná možnost, jak se pan Broža mohl u soudu domoci pravdy a zjištění, kdo je otcem dítěte, kdo je matkou dítěte, které s nimi žije. Pokud by se zjistilo, že dítě, které s nimi žije ve společné domácnosti, není jejich biologickým dítětem, mohl se domoci zjištění, kde se nachází jejich biologické dítě," řekl soudce.

Biologickou dcerou Libora Broži je holčička, která žila u manželů Čermákových. Dnešní verdikt soudu je prvním oficiálním rozhodnutím v případu zaměněných dětí z třebíčské porodnice. Jak říká jeden z otců Libor Broža, rodiče si chtějí holčičky co nejdříve vyměnit.

"Jak jsme říkali, na první narozeniny bychom to chtěli zkusit. Ale říkám, uvidíme. Psychický stav mé přítelkyně není moc příznivý. To se časem poddá," doplnil Broža.

Návrat holčiček vyměněných v třebíčské nemocnici k jejich biologickým rodičům by podle odborníků měl proběhnout nejpozději do jejich jednoho roku. Do této doby ještě mohou bez větších následků přijmout změnu prostředí a rodičů.

Připravit rodiny na předání dětí bylo cílem seznamovacího pobytu obou rodin v Kadově na Žďársku. Obě děti oslaví první narozeniny 9. prosince. Podle psycholožky Olgy Hinkové, která se pobytu účastnila, je do té doby návrat dětí do skutečných rodin reálný.

"Čím déle by to bylo, tím by to bylo horší. Co je nejdůležitější, obě děti byly vychovávány s láskou a že mají základ do života dobrý. To, že se jim změní prostředí a rodiče, samozřejmě je to zasáhne. Musí se z toho vzpamatovat. Pak by ten vývoj měl probíhat snad normálně," dodala psycholožka.

Vilém Janouš, směna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme