Soud vynese verdikt pro 15 obžalovaných v kauze opencard. Hlavní líčení trvalo rok

Celkem 15 obžalovaných si vyslechne verdikt v kauze opencard. Žalobce navrhl podmíněné tresty pro 6 z nich. Spor se týká veřejné zakázky na provozování elektronické tramvajenky. Dva bývalí pražští primátoři, někdejší radní a úředníci, údajně zvýhodnili firmu Haguess. Praze tak měla vzniknout 25milionová škoda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opencard | Foto: Filip Jandourek

Hlavní líčení v kauze opencard trvalo rok. Loni v září první den jednání přilákal i hudebníky a herce, kteří sehráli před pražským Městským soudem divadlo.

Účastníci happeningu tvrdili, že obžalovaní bývalí úředníci a radní komplikace s opencard jen zdědili. Takhle pak začal svou výpověď bývalý primátor Prahy a dnes poslanec ODS Bohuslav Svoboda.

„Vážený pane předsedo, to, co projednáváme, je proces, který je velmi zásadní. Týká se principů zastupitelské demokracie a toho, jak má pracovat," uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlavní líčení v kauze Opencard trvalo rok, jeho shrnutí připravila reportérka ČRo Veronika Hlaváčová

Svoboda tvrdí, stejně jako ostatní obžalovaní, že radní nové smlouvy s firmou Haguess museli v roce 2012 odsouhlasit, jinak by hrozil kolaps opencard.

Pro prodloužení smlouvy bez vypsání výběrového řízení hlasoval i Svobodův nástupce, někdejší primátor Prahy Tomáš Hudeček, tehdy člen TOP 09.

„Víc a víc se ukazuje, že to rozhodnutí bylo správné, o čemž jsem byl přesvědčen už tenkrát. Ostatně ta druhá, nulová varianta, kdy bychom nedělali nic, by vedla k něčemu absolutně nepředstavitelnému. Dneska bych hlasoval úplně stejně," řekl.

Hudeček na začátku hlavního líčení v kauze opencard také uvedl, že je celá obžaloba nesmysl.

Kauza Opencard míří do finále. Podmínky exprimátorům a dalších sedm trestů

Číst článek

Pro oba bývalé primátory chce žalobce podmínky. Prokázalo se podle něj, že porušili zákon o veřejných zakázkách.

„Patnáct lidí, kteří se neznají, spáchá transparentní podvod. Úředníci si říkají, tak my se domluvíme, a radní to odmávají. A radní si říkají, mají podpisy, ono to nebude vadit. To je tak absurdní, že i pro lidi, kteří mohli mít zájem, že tady jsme, už je to absurdní příliš," dodal.

Podmíněné tresty žádá Tomáš Lejnar pro celkem šest lidí z patnácti, mimo jiné i pro bývalou radní pro informatiku Evu Vorlíčkovou. Během hlavního líčení řekla, že prodloužení smluv s firmou Haguess museli podpořit.

„Kdybychom nezačali hned řešit celý problém opencard, hrozil by skutečně kolaps celého systému. V krajním případě hrozilo i vypnutí systému, což by znamenalo ohromné finanční ztráty," vysvětlila.

Žalobkyně Máchová

Jako státní zástupkyně v případu nejdřív vystupovala Dagmar Máchová.

„Konali výběrové řízení, které bylo v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Vzhledem k tomu, že podle znaleckých posudků byla zakázka předražená, je jejich jednání posuzováno jako trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku," říkala loni v říjnu.

Žalobkyně Máchová nakonec o kauzu opencard stejně jako o další trestní kauzy přišla. Důvodem bylo prověřování údajného vynášení informací. Policie prohledávala i její kancelář.

Projekt opencard pochází z éry někdejšího primátora Pavla Béma z ODS. Původně plánoval, že bude mít elektronická karta řadu funkcí. Nakonec slouží hlavně jako tramvajenka. Prahu stála víc než 1,7 miliardy korun. V březnu pak opencard nahradila zelená karta Lítačka.

Kauza opencard | Foto: Český rozhlas

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme