Soud vynese verdikt v kauze solárních elektráren. Mezi obžalovanými je i šéfka ERÚ Vitásková

Krajský soud v Brně dnes vynese rozsudek v kauze dvou solárních elektráren na Chomutovsku. Jejich majitelé získali podle obžaloby neoprávněně provozní licence od Energetického regulačního úřadu. V kauze je celkem deset obžalovaných, mezi nimi i předsedkyně úřadu Alena Vitásková. Obžaloba ji viní ze zneužití pravomoci. Vitásková to ale odmítá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solární panely (ilustrační foto)

Solární panely (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Deseti obviněným navrhl státní zástupce Radek Mezlík tresty v rozmezí tří až deseti let. Šest z nich viní z podvodu a ty zbylé, včetně Aleny Vitáskové, ze zneužití pravomoci.

Šéfka Energetického regulačního úřadu schválila podle obžaloby solárním zařízením sporná povolení, a státu tak způsobila škodu v řádu miliard korun. Státní zástupce pro ni proto žádá devět let vězení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud vynese verdikt v kauze solárních elektráren. Mezi obžalovanými je i šéfka ERÚ Vitásková. Případ sleduje reportérka Vlasta Gajdošíková

„Obžalované inženýrce Vitáskové jsem navrhoval trest ve výši devíti roků se zařazením do věznice s ostrahou. I tento trest je podmíněn zejména okolností, že její jednání směřovalo ke způsobení škody v řádu miliard korun,“ odůvodnil výši trestu státní zástupce Mezlík.

Alena Vitásková vypovídala jen na začátku procesu, poté byla až u závěrečných řečí. Vinu, stejně jako ostatní obžalovaní, odmítá. Celou kauzu považuje za vykonstruovanou.

„V tomto procesu jsem zcela nevinná. Je to vykonstruované, jen aby mě před veřejností poškodil, zneuctil a pošpinil. Asi se počítalo, že to vzdám a z funkce odejdu. Neodejdu,“ řekla Vitásková.

Škoda údajně za dvě miliardy korun

Celý případ se týká údajně nezákonného udělení licencí dvěma solárním elektrárnám bratří Zemků nazvaných Saša Sun a Zdeněk Sun. Podle obžaloby šlo o podvod, protože v té době ještě nebyly dokončené.

Licence také získaly jen pár hodin před tím, než se zásadně snížily výkupní ceny energie ze solárních elektráren. Vyšší ceny za vyrobenou elektřinu si tak zajistily na dvacet let dopředu.

Slavnostní zahájení provozu největší české solární elektrárny Vepřek na Mělnicku | Foto: Jana Huzilová

Za megawatthodinu energie dodané do veřejné sítě mají dostávat přes 12 tisíc korun. Kdyby licenci dostaly později, byla by výkupní cena ani ne poloviční. Podle spisu tak za 20 let vznikne škoda dvě miliardy korun.

Role Vitáskové spočívala v tom, že v roce 2012 zastavila řízení, které mělo vést k odebrání sporných povolení.

V roce 2008 bylo v Česku sotva 250 solárních elektráren. V roce 2010 jejich počet vzrostl zhruba na šest tisíc. K 1. lednu 2011, dokdy platily výhodné podmínky, mělo licenci téměř třináct tisíc elektráren. Výkupní ceny zákonodárci snížili, aby omezili nákladnou veřejnou podporu fotovoltaiky v zemi.

Alena Vitásková | Foto: Český rozhlas

Vlasta Gajdošíková, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme