Soud výrazně snížil tresty pro 7 obžalovaných v metanolové kauze

Výrazně nižší tresty než před rokem dnes dostalo 7 obžalovaných v metanolové kauze. Zlínský krajský soud vyslyšel doporučení vrchního soudu a překvalifikoval trestný čin z obecného ohrožení na ohrožení zdraví závadnými potravinami. Dnes uložil 5,5 až 9 let vězení. Loni v květnu jim za obecné ohrožení ukládal tresty od 8 do 21 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímek zachycuje některé z poškozených, kteří se přišli podívat na soudní jednání ve Zlíně | Zdroj: ČTK

Olomoucký vrchní soud po odvolání následně původní rozsudek zrušil a věc vrátil do Zlína. Krajský soud měl znovu právní kvalifikaci i tresty zvážit, obojí nakonec zmírnil.

Rozsudek si vyslechli osobně jen dva ze 7 obžalovaných. Oba, Aleš Svoboda a Robert Sedlařík, na místě souhlasili s 5,5letými tresty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výrazně nižší tresty než před rokem dnes dostalo 7 obžalovaných v metanolové kauze. Jednání zlínského soudu sledoval Tomáš Sedláček

Soudce dnes také konstatoval, že k udělení obou těchto nejnižších trestů v rámci větve metanolové kauzy přsispěla i účinná lítost obou obžalovaných vyjádřená při závěrečných řečech.

„Konečně jsem měl pocit, že pochopili, čeho se dopustili,“ řekl soudce.

Nejvyšší, devítiletý trest soud uložil Martinu Jiroutovi z Trutnovska, který byl obžalován z obecného ohrožení. Jirout údajně distribuoval otrávený alkohol na Jičínsko a na Ostravsko.

Na překvalifikaci trestného činu obecného ohrožení na ohrožení zdraví závadnými potravinami nejvíce vydělal Viktor Koláček, jednatel firmy VaPa Drink.

Ten údajně převzal 2000 litrů závadné směsi, z níž vyrobil smrtící alkohol. Loni dostal 21 let, dnes jen 8,5 roku.

Tři hlavní aktéři si už trest odpykávají

V této kauze byli souzení a odsouzení také Tomáš Křepela, Rudolf Fian a Jiří Vacula. Hlavním míchačům smrtelné směsi Křepelovi a Fianovi vrchní soud už dříve potvrdil pravomocně za obecné ohrožení doživotní trest.

Patnáctiletý trest pak přijal hlavní distributor otrávené směsi Vacula, který spolupracoval při vyšetřování, proto byl soud k němu mírnější.

Metanolová aféra začala v září roku 2012. Kvůli otrávenému alkoholu zemřela asi padesátka lidí, další desítky se přiotrávily, někteří tehdejší konzumenti žijí s trvale poškozeným zdravím.

Hlavní líčení ve věci sedmi mužů obžalovaných v hlavní větvi metanolové kauzy se konalo u zlínské pobočky Krajského soudu v Brně | Foto: ČTK

Metanolová kauza | Foto: Český rozhlas

ČTK, Pavel Sedláček, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme