Soud vzal do vazby Doležela a další dva obviněné

Trojice Doležel, Péťa a Řehulka je ve vazbě. O jejím uvalení rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1. Bývalého šéfa kabinetu premiérů Zdeňka Doležela, starostu Budišova na Třebíčsku Ladislava Péťu a úředníka ministerstva zemědělství Miloslava Řehulku zatkla policie kvůli vyšetřování machinací s dotacemi Evropské unie a vydírání jedné osoby. V této kauze nově padlo ještě další obvinění. Detektivové zadrželi bývalou náměstkyni ministra pro místní rozvoj Věru Jourovou a obvinili ji z přijímání úplatku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Doležel

Zdeněk Doležel | Zdroj: ČTK

Doležel, veřejnosti známý už z kauzy zvané "pět na stole v českých", čelí trestnímu stíhání z vydírání, nepřímého úplatkářství a neoprávněného nakládání s osobními údaji. Péťa je stíhaný pro trestné činy vydírání, podplácení a nepřímé úplatkářství a Řehulka pro vydírání.

"Po výsleších kolegyně soudkyně rozhodla, že všichni tři byli vzati do vazby z vazebních důvodů paragrafu 67 písmena b a c trestního řádu. To znamená, že jednak byla shledána obava, že by mohli na svobodě mařit vyšetřování, a jednak, že by mohli v trestné činnosti pokračovat," potvrdil mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Libor Vávra.

Trojice mužů chtěla podle obvinění získat část peněz z několika desítek milionů korun určených na opravu zámku v Budišově na Třebíčsku. Peníze na rekonstrukci poskytla Evropská unie a ministerstvo pro místní rozvoj. Obvinění také měli vydírat architekta Marka Řičáře, který na připravovaný podvod s evropskými fondy upozornil.

Skupina údajně plánovala fyzický útok na Řičáře a najala si k tomu muže, který ale prý věc oznámil policii a v případu nyní vystupuje jako utajený svědek. Chystaný útok proti Řičářovi měl být podle televize Nova pro najatého vraha testem před podobným útokem na šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho. Podezření, zda se někdo opravdu chystal Kubiceho zavraždit, zřejmě nyní prověřuje speciální tým na policejním prezidiu.

Důvodem obvinění z neoprávněného nakládání s osobními údaji je podle médií personální spis exministra vnitra Františka Bublana, který policisté našli při domovní prohlídce u Doležela. Kromě spisu údajně našli také interní vládní materiály.

Oldřich Chudoba, advokát Ladislava Péti, Radiožurnálu řekl, že výkon vazby u jeho klienta bude nejspíš komplikovaný. Péťa je podle Chudoby těžce nemocný a dnes měl nastoupit chemoterapeutickou léčbu v Masarykově onkologickém ústavu v Brně, kam proto bude nejspíš převezen. "Pan Péťa na místě podal stížnost proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 a součástí stížnosti bude i vyjádření příslušných odborných lékařů," řekl Chudoba.

ČSSD se od Doležela razantně distancovala ústy svého předsedy Jiřího Paroubka. Péťa byl ve středu ze strany vyloučen. Obhájce Miloslava Řehulky Radek Vachtl uvedl, že jeho klient je stíhán pouze za "marginální úlohu" při údajném vydírání. Spojování jeho jména s kauzou úplatkářství a zneužívání státních peněz je proto neodůvodněné. "Můj klient nezná pana Doležela a nezná ani pana Péťu," řekl novinářům.

Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu odpoledne na pražském ruzyňském letišti zadrželi také bývalou náměstkyni ministerstva pro místní rozvoj Věru Jourovou. I ji podezřívají, že je zapletena do kauzy podvodného čerpání evropských dotací. Jak Radiožurnálu řekla mluvčí ÚOOZ Blanka Kosinová, policisté Jourovou ihned obvinili z přijímání úplatku. "Pracovníci útvaru po provedení výslechu a dalších nezbytných úkonů zváží podání podnětu dozorující státní zástupkyni k návrhu na vzetí do vazby."

ČT: Kubiceho hlídá ochranka

Šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho hlídá policejní ochranka. Informovala o tom Česká televize. Kubicemu údajně hrozila smrt. Jeho likvidaci si prý chtěla objednat skupina kolem někdejšího šéfa kabinetu premiérů Zdeňka Doležela, kterou policie stíhá kvůli machinacím s dotacemi EU.

Televize uvedla, že Kubice čelil tlaku od letošního února - dostával anonymní dopisy, vyhrožovali jeho rodině. Krátce před volbami rozbouřil politickou scénu tím, že přinesl do sněmovny zprávu, podle které politici ovlivňují vyšetřování citlivých kauz a organizovaný zločin prorůstá do státní správy.

Marika Táborská, Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme