Soud: Za péči hrazenou pojišťovnami pacient lékařům neplatí

Lékaři a zdravotnická zařízení nemohou nadále vyžadovat platby v hotovosti za péči, která je hrazena ze zdravotního pojištění. Ústavní soud totiž zamítl návrh čtyřiapadesáti pravicových poslanců na vypuštění této omezující podmínky ze zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko | Zdroj: AFP

Soudci dospěli k závěru, že zákon - i když ne zcela přehledně a jednoznačně - už teď lékařům dává možnost vyžadovat přímé platby. Podle soudce-zpravodaje Vladimíra Klokočky se tedy po dnešním rozhodnutí soudu nemusí bát ani pacienti, ani lékaři.

"Myslím, že ta obava je absolutně lichá, protože platí to, co platilo dosud: lékař může za všechny úkony a všechny služby, které poskytuje mimo rámec té pojišťovnou hrazené péče, vyžadovat platbu od pojištěnce," zdůraznil Klokočka.

Soud dospěl k závěru, že ustanovení napadnutého zákona nejsou v rozporu s Listinou základních práv a svobod, jak tvrdili navrhovatelé.

Navrhovatelé měli za to, že nynější zákaz vede pacienty k nekontrolovatelným a nelegálním postupům i korupci, aby se domohli lepší péče.

Verdikt Ústavního soudu uvítala ministryně zdravotnictví Marie Součková. Proti změně ustanovení zákona bylo také vedení obou komor parlamentu.

Milan Kopp, Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme