Za 'ulité stamiliony' se žalobce Jirát nemusí Rathovi omlouvat, výrok neřekl jako soukromá osoba

Státní zástupce Petr Jirát se nemusí omlouvat stíhanému bývalému hejtmanovi Davidovi Rathovi za výroky, které o něm řekl do médií. Soud s odkazem na předchozí judikaturu konstatoval, že Jirát jako soukromá osoba nemůže být žalován za něco, co pronesl jako veřejný činitel. Rozhodnutí není pravomocné. Státní zástupce v novinovém rozhovoru uvedl, že Rath nenastoupí do vězení a že má někde "ulité stamiliony".

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní zástupce Petr Jirát | Zdroj: ČTK

"Doktor Jirát vystupoval pouze jako představitel státního zastupitelství, potažmo státu. Je to právě stát, který za takový zásah může odpovídat, a pouze vůči státu může taková žaloba směřovat," zdůvodnila rozsudek soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Jana Jurečková.

Rath podá žalobu na stát. Chce omluvu za vyjádření státního zástupce Jiráta

Číst článek

Upozornila na to, že soud se proto vůbec nezabýval obsahem tvrzení z hlediska jeho pravdivosti či nepravdivosti, ani tím, zda mohlo, nebo nemohlo zasáhnout do Rathových osobnostních práv.

Jirát dozoruje první část Rathovy kauzy, která se týká údajného přijímání úplatků v souvislosti s manipulováním veřejných zakázek ve Středočeském kraji. Po vynesení později zrušeného rozsudku, který Ratha poslal na 8,5 roku za mříže, lékaře v rozhovoru pro server Lidovky.cz zkritizoval za obstrukce a chování v jednací síni.

'Nenastoupí do vězení'

Řekl, že Rath podle něj nikdy nenastoupí do vězení, protože pokud bude rozhodnutí o odnětí svobody pravomocné, uteče. Mluvil také o tom, že exposlanec má v zahraničních firmách schované peníze z trestné činnosti. Výši částky odhadl na stovky milionů korun.

Rath kvůli tomu na Jiráta podal žalobu na ochranu osobnosti. Požaduje v ní omluvu, finanční zadostiučinění 88 tisíc korun a to, aby Jirát v šíření údajně nepravdivých informací nepokračoval.

K soudu Rath nedorazil, zastupoval ho jeho advokát Adam Černý. "Žádný zákon neumožňuje státnímu zástupci, aby v médiích uváděl nepravdivé informace, citové výlevy, svá subjektivní hodnocení, ničím nepodložené spekulace a vyloženě nepravdivé informace. Jednáním žalovaného (Jiráta) bylo zásadním způsobem překročeno oprávnění, které mu dává ustanovení trestního řádu, aby informoval o probíhajícím trestním řízení," řekl právník soudkyni.

David Rath u Nejvyššího soudu v Brně | Foto: Anna Vavríková/ MAFRA | Zdroj: Profimedia

Judikatura to jasně vymezila

Jirát na jednání také nepřišel, zastupoval ho jeho syn Petr Jirát mladší. Poukázal na to, že žaloba nemůže směřovat přímo proti jeho otci, čemuž dal soud za pravdu. "Judikatura to vymezila zcela jasně," konstatovala soudkyně.

Obdobnou při vyvolal bývalý hejtman také s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou, u níž už soudy pravomocně rozhodly, že se za své televizní výroky nemusí omlouvat. Mimo jiné právě proto, že nevystupovala jako soukromá osoba, ale vyjadřovala se v rámci své funkce, a žaloba tak správně měla směřovat proti státu, respektive státnímu zastupitelství.

Rath se vzhledem k tomuto rozhodnutí snažil žalobu podanou na Jiráta rozšířit i na Krajské státní zastupitelství v Praze, kde Jirát pracuje. To mu však soudkyně už dříve neumožnila s tím, že Rath se takto snaží obejít institut záměny žalovaného, s nímž by žalovaný - tedy Jirát - musel souhlasit.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme