Soud začal řešit ,kauzu Setuza'

Když se řekne Setuza, většině lidí se vybaví nějaká podezřelá kauza, ve které je těžké se vyznat. Ústecká továrna na oleje nebo suroviny pro biopaliva, která se přejmenovala na STZ, figuruje v celé řadě afér. Nejznámější je asi ta z roku 2002, kdy Setuzu ovládl podnikatel Tomáš Pitr. Stalo se tak na základě sporné dohody o nákupu státního balíku akcií. Dnes u Obvodního soudu v Praze 2 začíná proces právě v případu transakce, jejímž prostřednictvím Tomáš Pitr Setuzu získal.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Setuza

Setuza | Foto: Jan Rosenauer

Na konci 90. let minulého století rozhodla Česká národní banka, že tuzemské banky nemohou přímo vlastnit podíly v průmyslových podnicích. Proto tehdejší hlavní stratég IPB Libor Procházka vymyslel schéma, podle kterého se tyto podíly převáděly na spřízněné společnosti. A to byl i případ Setuzy. IPB tam vlastnila 49 procent. Byla speciálně vytvořena firma Českomoravská leasingová a finanční společnost, která měla dceřinou společnost Agrokredit. Na tu byl podíl banky převeden.

"V době pádu banky, tedy v roce 2000, společnost kontroloval Tomáš Pitr a jeho lidé, kteří provedli několik bleskových přesunů a vlastně vyrvali tyto akcie z moci nástupnické banky, tedy ČSOB," vysvětluje vedoucí redakce reportérů Českého rozhlasu Miroslav Motejlek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Okolnosti prodeje firmy Setuza poodkryl na Radiožurnálu vedoucí redakce reportérů Českého rozhlasu Miroslav Motejlek.

V roce 2002 se v ,kauze Setuza' objevil i tehdejší ministr a současný hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas.

"Ten tehdy tajně a bez konzultace s kýmkoliv tvrdil, že potvrdil opci kontrolního vlastníka Setuzy nad státním, 38 procentním podílem. Tento podíl byl prodán za 100 miliónů korun, což byla i tehdy směšná částka. Proto se divím, že je pan Palas hejtmanem a nesedí na lavici obžalovaných," pokračuje Motejlek.

Tomáš Pitr je nyní obžalován za porušení povinností při správě cizího majetku a v případě odsouzení mu hrozí až osm let vězení. Pitr byl ale již v roce 2006 odsouzen na pět let do vězení za daňové úniky. Do vězení však nikdy nenastoupil a ukrývá se na neznámém místě.

Miroslav Motejlek, Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme