Soud začal řešit údajné uplácení uvnitř Věcí veřejných

Obvodní soud pro Prahu 5 zahájil jeden z nejsledovanějších letošních procesů. Na lavici obžalovaných je předseda poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta kvůli úplatkářství. Obálky s penězi předal svým dnes už bývalým spolustraníkům Kristýně Kočí a Jaroslavu Škárkovi, oba mluví o úplatcích za loajalitu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Bárta u soudu

Vít Bárta u soudu | Zdroj: ČTK

Ve Škárkově případě šlo o 170 tisíc korun, které poslanec zčásti použil. Kočí vypověděla, že ji měl Bárta uplatit půl milionem korun. Bárta tvrdí, že šlo o půjčku a obvinění popírá.

„Jediný způsob, jak ze sebe smýt všechnu špínu, která na mě byla nakydána, je jedině soudní proces,“ řekl už dříve Bárta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dosavadní vývoj v případu údajného uplácení poslanců Věcí veřejných shrnuje Alžběta Havlová

Budova soudu je od rána v obležení novinářů a příznivců Věcí veřejných. Justiční správa pro jednání vyčlenila největší místnost, která je v Justičním paláci k dispozici. Dorazili jak Bárta, tak Škárka.

Hlavní líčení je naplánováno na každý den až do pátku. Obžaloba při něm navrhuje vyslechnout prakticky celé vedení strany, včetně vicepremiérky Karolíny Peake nebo všech ministrů za Věci veřejné.

Při policejním vyšetřování svědkové z VV hromadně ztráceli paměť. Jakmile se jejich výslech stočil směrem k předaným penězům, nedokázali si na nic vzpomenout. Nicméně důkazy proti Bártovi i Škárkovi jsou postaveny hlavně na svědeckých výpovědích a obálkách s penězi.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Ondráčka z Transparency International mluvil o případu Víta Bárty na Rádiu Česko

Právní bitva se povede hlavně kolem dokumentu, který zveřejnil deník Insider. Jde o tři stránky s názvem Smlouva o advokátní úschovně, kterou uzavřela Kočí s advokátkou Věrou Chandryckou.

Stalo se tak poté, co poslankyně převzala od Víta Bárty obálku s půlmilionem korun, a jak sama tvrdí, chtěla se smlouvou pojistit proti případnému nařčení, že si peníze chtěla nechat. Podle právníků Bárty si ale Kočí takto mohla připravit půdu pro verzi, kdyby nakonec policii žádný úplatek neoznámila.

„Celá kauza je mix telenovely a monstróznosti toho, co se uvnitř Věcí veřejných dělo. Myslím si, že dneska budeme moci v přímém přenosu nahlédnout pod pokličku toho, jak tady jedna z vládních stran funguje a jak funguje politická kultura v praxi,“ říká k začátku procesu David Ondráčka z protikorupční organizace Transparency International.

Bártovi hrozí za podplácení až šestiletý trest vězení, propadnutí majetku nebo peněžitý trest. Škárkovi může soud za přijetí úplatku uložit poloviční sazbu odnětí svobody nebo zákaz činnosti.

Igor Maňour, Martin Drtina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme