Soud začal řešit úplatkářskou aféru Viktorie Žižkov

Korupční kauzu v Českomoravském fotbalovém svazu dnes začal řešit soud. Devět fotbalových delegátů a rozhodčích se zodpovídá z braní úplatků. Desátý obžalovaný, bývalý manažer Viktorie Źižkov Ivan Horník, měl úplatky nabízet. Rozhodčí údajně ovlivňovali utkání ve prospěch žižkovského klubu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obžalovaní v kauze Viktorie Žižkov - Gulajev, Lukes, Míka | Zdroj: ČTK

Dvacet kilo jablek, padesát litrů nafty, nebo třicetník a padesátník, to sliboval před třemi lety do telefonu fotbalovým rozhodčím tehdejší manažer Viktorie Žižkov Ivan Horník.

Podle státního zástupce Petra Cibulky mělo jít o krycí názvy finančních částek. "Vycházíme zejména z telefonických odposlechů a z vyjádření obžalovaných. Dokazování je na samém počátku a já se teď nebudu vyjadřovat k tomu, jestli důkazy postačí k rozhodnutí o vině," řekl Cibulka.

Obžalovaní tvrdí, že žádné úplatky nebrali. Podle státního zástupce se zatím podařilo prokázat jeden převod peněz, a to na delegáta Českomoravského fotbalového svazu Jiřího Vlčka. Prostřednictvím poštovní poukázky si měl vyzvednout 30.000 korun. Vlček se k tomu nepřiznal.

Trestním příkazem byl odsouzen k osmi měsícům podmíněně, třem letům zákazu činnosti a pokutě. Jako jediný z obžalovaných Vlček trest přijal, a proto již dnes k soudu nemusel. Ke stejnému trestu byl nedávno pravomocně odsouzen také rozhodčí Vladimír Pastyřík, který byl jako policista souzen v samostatném procesu.

Hlavní aktér úplatkářské aféry Ivan Horník se soudního líčení osobně neúčastní. Podle jeho obhájce Tomáše Sokola na to má právo. "Využil zákonnou možnost výslovně prohlásit, že souhlasí s tím, aby hlavní líčení proběhlo bez jeho přítomnosti. Samozřejmě také odmítá svojí vinu," uvedl Sokol.

Další obžalovaní funkcionáři Otakar Draštík a Adolf Růžička a rozhodčí Ladislav Míka, Marcel Hábl, Igor Gulajev, Zdeněk Lukes, Pavel Poledník, Zbyněk Pustka, Ladislav Talpa a Karel Vidlák mají pozastavenou činnost. Jejich případ bude soud opět řešit ještě tento týden.

Martin Hromádka, Václava Vařeková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme