Soud začne projednávat spor o katedrálu sv. Víta

Obvodní soud pro Prahu 1 se dnes začne opět zabývat otázkou, komu patří katedrála sv. Víta a přilehlé nemovitosti - zda státu, či církvi. Tento spor české soudy řeší již téměř 13 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedrála svatého Víta | Foto: Jan Rosenauer

Žalobu na určení vlastnictví katedrály sv. Víta s přilehlými nemovitostmi a dalších starobylých sakrálií v areálu Pražského hradu podala v prosinci 1992 Náboženská matice spolu s dalšími církevními subjekty.

V roce 1994 obvodní soud rozhodl, že všechny objekty patří církvi, odvolací senát ale vítězství církve nepotvrdil a vrátil případ obvodnímu soudu. Počátkem roku 1996 byl spor o určení vlastníka katedrály a dalších objektů na Pražském hradě rozdělen na dva.

Jeden se týkal pouze katedrály a přilehlých nemovitostí, druhý kaple sv. Anny a baziliky sv. Jiří. Nejvyšší soud v roce 2000 definitivně potvrdil, že církvi nepatří ani kaple, ani bazilika. Teď zbývá obvodnímu soudu dořešit hlavní část - katedrálu sv. Víta s domy ve Vikářské uličce, kaplí svaté Anny a baziliky svatého Jiří.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme