Soud začne projednávat spor o katedrálu sv. Víta

Obvodní soud pro Prahu 1 se dnes začne opět zabývat otázkou, komu patří katedrála sv. Víta a přilehlé nemovitosti - zda státu, či církvi. Tento spor české soudy řeší již téměř 13 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedrála svatého Víta | Foto: Jan Rosenauer | Zdroj: AFP

Žalobu na určení vlastnictví katedrály sv. Víta s přilehlými nemovitostmi a dalších starobylých sakrálií v areálu Pražského hradu podala v prosinci 1992 Náboženská matice spolu s dalšími církevními subjekty.

V roce 1994 obvodní soud rozhodl, že všechny objekty patří církvi, odvolací senát ale vítězství církve nepotvrdil a vrátil případ obvodnímu soudu. Počátkem roku 1996 byl spor o určení vlastníka katedrály a dalších objektů na Pražském hradě rozdělen na dva.

Jeden se týkal pouze katedrály a přilehlých nemovitostí, druhý kaple sv. Anny a baziliky sv. Jiří. Nejvyšší soud v roce 2000 definitivně potvrdil, že církvi nepatří ani kaple, ani bazilika. Teď zbývá obvodnímu soudu dořešit hlavní část - katedrálu sv. Víta s domy ve Vikářské uličce, kaplí svaté Anny a baziliky svatého Jiří.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme