Soud začne řešit údajné podplácení uvnitř Věcí veřejných

Obálková aféra uvnitř Věcí veřejných jde k soudu. V pondělí na lavici obžalovaných usedne předseda jejich poslaneckého klubu Vít Bárta a vedle něj jeho bývalý stranický kolega, dnes nezařazený poslanec Jaroslav Škárka. Bárta čelí obžalobě z podplácení, Škárka z přijetí úplatku. U soudu mimo jiné zazní výpovědi vicepremiérky Karolíny Peake, ministrů Josefa a Pavla Dobeše, Kamila Jankovského i šéfa strany Radka Johna.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Bárta

Vít Bárta | Foto: Filip Jandourek

Obžaloba viní Víta Bártu, že se poslance Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí pokusil uplatit. Ve Škárkově případě šlo o 170 tisíc korun, které poslanec zčásti použil. Kočí vypověděla, že ji měl Bárta uplatit půl milionem korun.

Bárta proto čelí obvinění z podplácení s až šestiletou trestní sazbou, Škárka z přijetí úplatku, za což mu hrozí poloviční, tedy až tříletý trest.

Vít Bárta popírá, že šlo o úplatek. Tvrdí, že svým kolegům peníze pouze půjčoval. Jaké důkazy proti němu má policie, to vyplyne až z rozsáhlého dokazování při hlavním líčení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu údajných úplatků od Víta Bárty shrnul ve Víkendovém odpoledním Radiožurnálu redaktor Martin Drtina

Obsílku k soudu dostalo mnoho svědků, ti přímo z Věcí veřejných při policejním vyšetřování hromadně ztráceli paměť. Jakmile se jejich výslech stočil směrem k předaným penězům, nedokázali si na nic vzpomenout. Uvidíme, jestli se jim paměť navrátí v soudní síni.

Nicméně důkazy proti Bártovi i Škárkovi jsou postaveny hlavně na svědeckých výpovědích a samozřejmě obálkách s penězi.

A v roli poškozené se do hlavního líčení zapojí i Kristýna Kočí. Ta nedávno neprošla detektorem lži, tedy vyšetřením, které dobrovolně podstoupila. Výsledek svého testu vysvětlila Radiožurnálu takto:

„Charakter těch otázek prostě může vést k zavádějícím odpovědím. Vy nemůžete odpovídat jinak než ano – ne. A ty odpovědi vám navrhuje psycholog. To znamená, vy nemůžete říct, jak se ta věc přesně stala, a je proto i logické, že u některých otázek ten problém může nastat,“ uvedla Kočí.

Kristýna Kočí a Vít Bárta | Foto: Filip Jandourek

Soud samozřejmě může přihlédnout k tomu, že test na detektoru lži nedopadl úplně tak, jak by si poslankyně představovala. Nicméně přiznal ji v trestním řízení postavení poškozené, takže už není jen svědek, ale může se prostřednictvím svého advokáta účastnit výslechu jiných svědků, může nahlížet do spisu a podobně.

Už z logiky věci vyplývá, že pokud by ji soud považoval za absolutně nedůvěryhodného svědka, statut poškozené by ji nepřiznal.

Martin Drtina, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme