Soud zakázal Středočeskému kraji vracet poplatky v jedné lékárně

Středočeský kraj musí přestat s vracením regulačních poplatků pacientům v lékárně v mladoboleslavské krajské nemocnici. Potvrdil to mluvčí Městského soudu v Praze Petr Kulawiak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lékárna | Foto: Marián Vojtek

Soud řešil žaloby dvou lékáren - mladoboleslavské a pražské, které se cítily kroky úřadu středočeského hejtmana Davida Ratha poškozeny. Soud ale vyhověl pouze v případě mladoboleslavské nemocnice.

Jak teď bude kraj postupovat, nevíme - hejtman David Rath nezvedá telefony a mluvčí jeho úřadu Berill Mascheková jen potvrdila, že stanovisko soudu už převzali. "Krajský úřad obdržel rozhodnutí soudu, v současné chvíli ho zkoumají naši právníci. Další podrobné informace řekne hejtman na páteční tiskové konferenci."

Minulý týden u soudu uspěli i lékárníci v Opavě. Ostravský krajský soud zakázal lékárně v opavské Slezské nemocnici poplatky lidem darovat z krajských peněz. Moravskoslezský kraj ale našel jiný způsob - rozhodl se, že poplatky v opavské lékárně nebude proplácet na základě trojstranné dohody, ale na základě individuálních žádostí pacientů. Na tento systém se podle hejtmanství předběžné opatření soudu nevztahuje.

Sociální demokracie prosadila promíjení poplatků v krajských nemocnicích po vyhraných krajských volbách v loňském roce. Odstupující vláda i řada odborníků to kritizuje. V parlamentu se ČSSD opětovně pokouší prosadit plošné zrušení všech zdravotnických poplatků. Sněmovna na své březnové schůzi dva opoziční návrhy na zrušení poplatků propustila do druhého čtení.

K tématu si můžete také přečíst:
Poplatkům ve zdravotnictví hrozí zrušení, myslí si poslanec Boris Šťastný (ODS)
Opozici se podařilo vrátit do hry plošné zrušení zdravotnických poplatků
Kraj zatím nesmí platit za pacienty poplatky v lékárně
Protikrizový plán pro zdravotnictví přijala vláda všemi hlasy
Pojišťovny se chystají rozdávat pokuty kvůli nevybírání poplatků
Zrušení části poplatků vyjde stát zhruba na tři miliardy korun
Senát nesouhlasil s rušením poplatků, omezil je
Poslanci neschválili zahraniční mise vojáků a zrušili zdravotnické poplatky

Jana Zemanová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme