Soud zamítl milionové odškodnění pro syna cizince, kterého ubila brněnská policie

Syn cizince, který před šesti lety zemřel po brutálním zákroku brněnské policie, nedostane odškodné 50 milionů korun. Rozhodl o tom dnes Městský soud v Brně. Pozůstalý už dřív vysoudil jeden milion korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podle soudu je jeden milion korun, který pozůstalý syn už získal, dostatečným odškodněním. Částka je také zcela v souladu s judikaturou Nejvyššího soudu.

Žalující syn na vyhlášení rozsudku nebyl. O padesát milionů korun žádala také matka zabitého cizince. Také jí v minulosti stát uhradil milion korun. Její žaloba se projednávala zvlášť. I tu ale soud dnes zamítl.

Advokát syna i matky zabitého muže argumentoval tím, že policisté při zákroku mohli být ovlivněni doporučením svých nadřízených. Česká vláda totiž údajně přijala tajné usnesení, které mělo omezit vliv a velikost vietnamské populace u nás.

Navazující vyhláška ministerstva vnitra obsahovala přesnější doporučení ve vztahu k policii. Právní zástupce ministerstva vnitra to odmítá. Část tajného dokumentu se ztratila.

Muž seděl v křesle

Incident se stal vpodvečer 4. ledna 2009 v Körnerově ulici. Tři policisté prověřovali oznámení, že Vietnamec v drogovém opojení demoluje zařízení bytu a napadá přítomné. Po příjezdu policie seděl muž v křesle.

Zásah přesto vyvrcholil jeho bitím, do kterého se vedle policisty Jana Srnského údajně z vlastní iniciativy zapojila také Vietnamcova sousedka. Podle obžaloby se zeptala, jestli si může kopnout.

Vietnamec po zásahu skončil v policejní cele. Stěžoval si pak na zdravotní potíže. O den později zemřel. Ukázalo se, že měl zlomená dvě žebra, protrženou slezinu a krvácel do břišní dutiny.

Srnského poslal soud na deset let do vězení. Vietnamcova sousedka Kateřina Slavíčková si odpykává osmiletý trest. Policisté Jarmil Šimoník a František Jaroš dostali po třech letech nepodmíněně. Policisté patřili do kontroverzního týmu Delta, obvinění označili za vykonstruované a bití popřeli.

ČTK, Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme