Soud zamítl nárok potomků J. A. Bati na vilu ve Zlíně. Ti zvažují dovolání k NS

Odvolací soud dnes definitivně zamítl odškodné potomkům zlínského podnikatele Jana Antonína Bati. Pět dědiců se domáhá více než 56 milionů korun za funkcionalistickou vilu a pozemek v centru Zlína, kterou Baťa nechal pro sebe a pro svou rodinu postavit na konci 20. let minulého století. Rozhodnutí Městského soudu v Praze je pravomocné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český rozhlas Zlín bude vysílat z Baťovy vily

Český rozhlas Zlín bude vysílat z Baťovy vily | Foto: Uživatel Palickap, Creative Commons

Soudkyně žádost příbuzných Jana Antonína Bati zamítla, protože se prý na jejich situaci nevztahují restituční zákony. Ty se týkají zabavování majetku po roce 1948. Rodina Bati o vilu a pozemek ve Zlíně přišla o rok dříve.

„Je zřejmé, že na tento případ nedopadají předpisy o soudní či mimosoudní rehabilitaci a ani předpisy, které upravovaly odpovědnost státu za nezákonné rozhodnutí,“ řekla soudkyně Městského soudu v Praze Anisja Pillerová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud zamítl nárok potomků J. A. Bati na vilu ve Zlíně. Ti zvažují dovolání k Nejvyššímu soudu

K soudu se dnes dostavil vnuk J. A. Bati John Nash s manželkou, kteří žijí v Severní Americe. Rozhodnutí českého soudu pro ně podle jejich slov není velkým překvapením. O odškodné přes 56 milionů korun chtějí bojovat dál.

„Není to překvapivé. Nečekali jsme, že nám soud vyhoví. Můj dědeček věřil v českou justici. Já věřím, že jednou vyhrajeme. Musíme vytrvat," uvedl John Nash.

Právník dědiců podá nejspíš dovolání k Nejvyššímu soudu, případně se později obrátí na Ústavní soud nebo na soudy v Evropě.

Blanka Petrlíková z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových je s pravomocným rozsudkem spokojená. Na peníze za majetek nemá podle ní Baťova rodina právo.

„Soud uznal naše tvrzení a ty věty, které zazněly v našich tvrzeních, vlastně soud v určitých věcech převzal,“ dodala.

Baťa byl po válce označen za kolaboranta

Žalobu podala v roce 2010 pětice Baťových příbuzných, kteří žijí v Jižní Americe. Spor se táhl dlouhou dobu, protože soud nejprve musel ověřovat, zda jsou žalobci skutečně spřízněni s Janem Antonínem Baťou a jestli mají právo být žalující stranou.

Národní soud v Československu označil po druhé světové válce Jana Antonína Baťu v jeho nepřítomnosti za zrádce a kolaboranta. Majetek firmy znárodnil.

Očištění se Baťa dočkal až v roce 2007. Z archivů mimo jiné vyplynulo, že jeho podniky financovaly československou vládu v Londýně a posílaly příspěvky v řádech desetitisíců liber či dolarů na protinacistické aktivity.

Baťa vedl ještě za svého života soudní spory také s ostatními členy rodiny. Jejich předmětem byly zahraniční pobočky obuvnického impéria. Spory však prohrál a majetek připadl Tomáši Janu Baťovi, synovi Tomáše Bati.

Jan Antonín Baťa | Foto: Český rozhlas

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme