Soud zamítl odvolání podnikatele Tomáše Pitra

V tichosti a za zavřenými dveřmi rozhodl před několika dny pražský Vrchní soud o dalším osudu podnikatele Tomáše Pitra. Obchodník s rozporuplnou pověstí se k Vrchnímu soudu odvolal, protože pražský Městský soud zamítl před časem jeho žádost o obnovení procesu. V tom byl za daňové úniky odsouzen k pěti letům vězení. Soud podle informací Českého rozhlasu Pitrovo odvolání zamítl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň | Foto: Nejvyšší soud

Vrchní soud zatím tají, jak o Pitrově odvolání kvůli žádosti o obnovení procesu rozhodl. Místopředseda soudu Vladimír Stibořík k aktuálnímu rozhodnutí pouze uvedl: "Ve věci, kterou zmiňujete, jsme rozhodovali 12. dubna v neveřejném zasedání. Rozhodnutí zatím ještě nebylo rozesláno, proto jeho výsledek nemůžeme oznámit. Držíme se zásady, že nejprve by ve věcech, v jakých bylo rozhodováno v neveřejném zasedání, měli být informováni účastníci řízení."

Přestože Vrchní soud svůj verdikt zatím tají, podle zdrojů v justičních kruzích soudci rozhodli v neprospěch Pitra. Potvrzuje to i sám odsouzený podnikatel: "Já jsem očekával, že to Vrchní soud zamítne, protože ten případ je strašně složitý a jediný, kdo ho může reálně posoudit, je opravdu někdo, kdo k tomu musí přijít zvenku a udělat první posouzení. Proto si myslím, že buď Nejvyšší nebo Ústavní soud by se tím mohl zabývat. Uvidí to ve všech souvislostech a nebude zatížený svými původními rozhodnutími."

Podle obžaloby si měli Pitr se svým obchodním partnerem Miroslavem Provodem za rok 1994 nechat zpětně od státu vyplatit daň z přidané hodnoty za nenaplněné obchodní smlouvy a způsobit tak škodu ve výši 24 milionů korun. Soud jim za to udělil pětileté tresty.

Pitr stále opakuje, že k podvodu nedošlo, protože zmiňovaná suma ve skutečnosti nebyla vyplacena. Podle něj to dokládají i daňová přiznání a dva znalecké posudky. Tvrdí, že finanční úřad navíc po podnikatelích nenárokuje žádnou škodu.

Reakci finančního úřadu na Pitrovo tvrzení se nepodařilo získat. Případ se podle dosavadního vývoje dostane před Nejvyšší a pravděpodobně i Ústavní soud.

Další informace naleznete ZDE.

Jan Hrbáček, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme