Somálka prohrála soud kvůli nošení hidžábu. Po škole chtěla omluvu a 60 tisíc

Dívka ze Somálska prohrála spor o nošení muslimského šátku ve škole. Pražský městský soud v úterý její odvolání v případu zamítl. Somálská dívka se domáhala omluvy a 60 tisíc korun po střední zdravotnické škole. Tvrdila, že jí instituce neoprávněně zakázala nosit hidžáb, který zakrývá vlasy a krk. Škola to ale odmítala. Rozhodnutí je pravomocné. Právnička Somálky zváží dovolání k Nejvyššímu soudu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 14:30 19. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud zamítl odvolání somálské studentky. Kvůli hidžábu chtěla po škole omluvu a 60 tisíc

Soud zamítl odvolání somálské studentky. Kvůli hidžábu chtěla po škole omluvu a 60 tisíc | Foto: Veronika Hlaváčová | Zdroj: Český rozhlas

Soudce Jan Klášterka rozhodl, že dívka podala žalobu nedůvodně. Diskriminace se podle něj neprokázala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Somálka prohrála soud kvůli nošení hidžábu. Po škole chtěla omluvu a 60 tisíc. Případ na místě sledovala Veronika Hlaváčová

„Ustanovení školního řádu sice v důsledku omezovalo žalobkyni nosit šátek. Omezovalo ale také všechny ostatní studenty, kteří by si chtěli dát něco na hlavu. Nošení pokrývky hlavy ve škole je v poměrech České republiky nespolečenské,“ řekl soudce Klášterka k procesu, který na místě sledoval Radiožurnál.

„Opakem diskriminace je stejný přístup ke všem. Žalobkyně se tak vlastně domáhá ochrany své pozitivní diskriminace, tedy výsady nosit pokrývku hlavy tam, kde ostatní žáci tuto výsadu nemají," dodal.

Klášterka odůvodňoval svůj názor asi deset minut. Upozornil také na to, že povinná tolerance náboženských symbolů v Česku nemá zákonný podklad. Škola během líčení opakovala, že Somálka se oficiálně nestala jejich studentkou, protože nedodala nutné dokumenty. Městský soud v Praze ale řekl, že to nebylo v jeho rozhodování podstatné.

Ředitelka Střední zdravotnické školy v Praze 10 Ivanka Kohoutová po pravomocném rozsudku řekla, že má radost. Zamítnutí žaloby přivítal i právník školy Radek Suchý.

„Jsme samozřejmě rádi, že to tak dopadlo. Celou dobu jsme usilovali o to, aby rozhodnutí nalézacího soudu bylo potvrzeno. Především s ohledem na zdůvodnění, které zaznělo v jednací síni, je to velmi zásadní precedens celé věci. Dosud si ředitelé nebyli jisti, jak se k takovýmto excesům a chování stavět,“ poznamenal Suchý.

Cizinka k soudu znovu osobně nepřišla. Její právnička reagovala, že zváží dovolání k Nejvyššímu soudu.

„Konečný názor rozhodně nesdílím, protože popírá principy Listiny základních práv a svobod v naší zemi. Určitě zvážíme další opravné prostředky. Ať už máte názor jakýkoli, tak je to otázka, která si zaslouží, aby o ní rozhodovaly i vyšší soudy," uvedla Radka Korbelová Dohnalová.

Soudní jednání opět sledovaly desítky lidí

Případ dlouhodobě sleduje veřejnost. Chodbu pražského městského soudu tak v úterý zaplnila odhadem asi stovka lidí, třicítka z nich se poté vešla do jednací sítě.

Dorazili především podporovatelé školy, včetně studentů. Někteří si přinesli cedule s nápisy jako „Chraňme naši kulturu“ nebo „Naše země, naše pravidla“. A po rozsudku skandovali jméno ředitelky.

Případ sleduje i kancelář veřejného ochránce práv. Za dívku se dříve postavila ombudsmanka Anna Šabatová, její zástupce Stanislav Křeček se naopak postavil proti.

Žalobu dívky zamítl už v lednu Obvodní soud pro Prahu 10. Pražský Městský soud tak v úterý verdikt nižší instance potvrdil.

Případ nošení hidžábu ve škole

Somálka Ayan Jamaal Ahmednuurová má v Česku azyl od roku 2011. Dívka tvrdila, že Střední zdravotnickou školu v Praze 10 opustila poté, co ji ředitelka při zahájení školního roku v září 2013 vyzvala, aby si sundala hidžáb i na teoretickou výuku.

Původně prý přitom byly domluvené na tom, že šátek bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi. Ředitelka údajně nepřistoupila ani na alternativu, že by dívka měla při vyučování zahalený pouze krk.

Řád školy nošení pokrývek hlavy zakazuje. Instituce trvala na tom, že každá škola má právo stanovit pravidla odívání i omezit náboženskou svobodu, a to mimo jiné proto, že zajišťuje bezpečnost žáků a také zachování sekulárního školství.

Tvrzení o nepřímé diskriminaci v přístupu ke vzdělání instituce odmítla. Bránila se mimo jiné tím, že cizinka vůbec nesplnila předpoklady pro to, aby se mohla stát její studentkou - nepředložila prý totiž doklad o povolení k pobytu.

Veronika Hlaváčová, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme