Soud zamítl stížnost na senátní volby na Šumpersku. Chyba komise neovlivnila výsledek

Nejvyšší správní soud dnes zamítl první z pětice stížností, které obdržel v souvislosti se senátními volbami. Týkala se Šumperska, kde jedna z okrskových komisí při sčítání hlasů chybovala. Omyl ale neměl vliv na konečný výsledek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší správní soud, Brno | Foto: Eva Odstrčilová

Stížnost na volby v šumperském obvodu podal volič, který podpořil kandidáta Františka Mencnera za KSČM.

„Kandidát, kterého volil v konkrétním okrsku, měl vykázáno, že nedostal ani jeden hlas," vysvětlil rozpor předseda volebního senátu Vojtěch Šimíček.

Senátorem se stal Zdeněk Brož za KDU-ČSL, Mencnerovi chybělo k postupu do druhého kola asi tisíc hlasů.

„Náš soud přepočetl hlasovací lístky a zjistili jsme, že skutečně k pochybení okrskové komise došlo. 29 hlasů bylo chybně započteno pro jiného kandidáta, komise se zjevně spletla při zapisování o jeden řádek,“ dodal Šimíček.

Volební senát Nejvyššího správního soudu musí nejpozději do 21. listopadu rozhodnout ještě o čtyřech stížnostech, znovu se sejde tento týden ve čtvrtek.

Čtyři z pěti stížností podali voliči, jednu soudu zaslalo hnutí Pražané za svá práva. Před dvěma lety směřovalo do Brna 16 stížností na senátní volby, soud žádné nevyhověl.

Nejvyšší správní soud má na starost senátní volby, hlasování v krajských volbách přezkoumávají jednotlivé krajské soudy.


Zvětšit mapu

Zuzana Kopuletá, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme