Soud zamítl stížnost Ztohoven kvůli údajné podjatosti soudkyně

Městský soud v Praze zamítl stížnost členů skupiny Ztohoven kvůli údajné podjatosti soudkyně. Informovala o tom Česká televize. Skupina čelí obžalobě za vyvěšení červených trenýrek nad Pražským hradem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad | Foto: Jolana Nováková | Zdroj: Český rozhlas

Soudkyně Šárka Šantorová nemůže být podle členů Ztohoven nestranná, protože ji zaměstnává Kancelář prezidenta republiky. Soudkyně možný střet zájmů od začátku sporu odmítala.

"Neuznávám tento soud. Jste zřizovaná českým státem a naše protistrana je Kancelář prezidenta republiky. Nevěřím, že byste kdy mohla rozhodnout v neprospěch vašeho zaměstnavatele," řekl soudkyni v červnu Crhák.

Jako jediný odmítl vypovídat, další dva obžalovaní na otázky soudu odpovídali. Obří červené trenýrky vyvěsili členové Ztohoven loni 19. září na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana.

Umělcům hrozí tři roky vězení

Převlečeni za kominíky tehdy po lešení vylezli na střechu Pražského hradu a standartu vyměnili za obří rudé trenýrky.

Vlajku zavinuli do balíčku a hodili k nedaleké kavárně Starbucks, čímž se podle obžaloby dopustili krádeže, poškozování cizí věci a výtržnictví. Mužům hrozí až tři roky vězení.

Podle obžaloby umělci poničením střechy způsobili škodu 88 000 korun. Pražský hrad také požaduje 310 000 korun jako náhradu nemajetkové újmy.

Umělci už dříve uvedli, že škodu zaplatí, nesouhlasí však s její výší. To, že se stát cítí být dotčen i na svých soukromých právech a požaduje nemajetkovou újmu, považuje skupina za absurdní.

ČTK, Jana Klementová, Ondřej Patrovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme