Soud zamítl žalobu odvolaných členů vysílací rady na stát
Šest bývalých členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání neuspělo u soudu s žalobou na stát. Domáhají se neplatnosti rozhodnutí, kterým v dubnu 2003 tehdejší premiér Vladimír Špidla odvolal na návrh sněmovny celou vysílací radu.
Podle soudu členství v radě zaniklo předepsaným způsobem. Šest z odvolaných členů rady je ale přesvědčeno, že byl porušen zákon, který stanoví, že rada může být odvolána jen pro opakované a závažné neplnění povinností, což se nestalo.
Jeden z odvolaných Petr Štěpánek soudí, že šlo o politické rozhodnutí. Zejména vládní poslanci radu vinili z odpovědnosti za prohranou arbitráž s CME. Kvůli ní musel stát zaplatit CME 10,7 miliardy korun za zmařenou investici do Novy.
Bývalý členové rady se proto podle Štěpánka hodlají odvolat. "V zákoně jsou výčtově uvedeny důvody, pro které lze radu odvolat. Není tam důvod politické odvolání, politická vůle vládnoucí moci. To je přesně to, čemu ten zákon má zabraňovat," uvedl po vynesení rozsudku Štěpánek.
Obhajoba státu, který před soudem zastupovala současná Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, byla postavena na tom, že odvolaní členové rady nebyli v pracovněprávním vztahu. "Členství v radě upravuje vysílací zákon, a nelze tedy použít zákoník práce," zaznělo při zdůvodnění rozsudku.
Soud tedy dal obhajobě za pravdu. Obhájkyně státu však uvedla, že zákon o televizním a rozhlasovém vysílání je "legislativně dost nekvalitní", a proto je nutné řešit řadu věcí jeho výkladem.
Zdeněk Duspiva, Pavel Foltán, Josef Musil, Jiří Novotný, Petr Štěpánek a Petr Žantovský podali v červnu 2003 v souvislosti s odvoláním několik žalob. Obrátili se také na správní a Ústavní soud. Správní soud však dosud žádné jednání nenařídil a Ústavní soud žalujícím oznámil, že se věcí zatím zabývat nebude, protože nevyčerpali možnosti své ochrany u soudů nižších stupňů.