Soud zamítl zpěváku Blythovi žádost o odškodné 15 milionů za stíhání a vazbu

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes nepravomocně zamítl žádost o odškodné 15 milionů korun, které požaduje po České republice americký metalový zpěvák Randy Blythe za trestní stíhání a vazbu. Blytha soudy v roce 2013 zprostily obžaloby ze zavinění smrti fanouška na pražském koncertu v roce 2010. Mladík tehdy nepřežil zranění hlavy po pádu z pódia. Podle obžaloby ho Blythe strčil, což se ale neprokázalo. Hudebník strávil kvůli vyšetřování měsíc v české vazbě, odkud se dostal na kauci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obvodní soud pro Prahu 2 zamítl odškodné 15 milionů za trestní stíhání a vazbu, které žádal americký zpěvák Randy Blythe

Obvodní soud pro Prahu 2 zamítl odškodné 15 milionů za trestní stíhání a vazbu, které žádal americký zpěvák Randy Blythe | Zdroj: ČTK

Ministerstvo spravedlnosti, které ve sporu zastupuje stát, vyplatilo Blythovi již dříve 37 tisíc korun za vazbu. Zpěvák teď žádá 15 milionů jako nemajetkovou újmu a za vazbu dalších 555 tisíc.

Blythe tvrdil, že chce většinu peněz darovat rodině mladíka. Podle soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Terezy Jachury-Maříkové to ale mohl udělat už dávno.

„Vázat poskytnutí finančního zadostiučinění rodině zemřelého až v závislosti na finančním plnění ze strany státu na základě této žaloby podle názoru soudu nevytváří vhodný obrázek o žalobcově touze se skutečně s rodinou zemřelého finančně vypořádat,“ řekla.

Blythe žije v USA a na rozhodnutí o odškodném nepřijel, k hlavnímu líčení ve své kauze v roce 2013 docházel. Jeho advokát Michal Sýkora se chce k dnešnímu rozsudku vyjádřit až po jeho písemném doručení.

„Na základě písemného odůvodnění se spojíme s klientem a poradíme se s ním o dalších krocích. Mám za to, že předjímat teď nějaké rozhodnutí je předčasné,“ uvedl.

O smrti fanouška zpěvák nevěděl

Policie Blytha stíhala kvůli incidentu, kdy během koncertu jeho kapely Lamb of God vylezl na podium fanoušek, který po střetu se zpěvákem spadl dolů.

Tehdy 19letý Daniel Nosek se při pádu vážně zranil na hlavě a později zemřel v nemocnici na krvácení do mozku. Blythe kvůli tomu čelil obvinění z ublížení na zdraví s následkem smrti.

Blythe se vrátil kvůli koncertování do Česka koncem června 2012 a policie ho zadržela hned na letišti. Hudebník tehdy ještě nevěděl, čeho se případ týká, protože se o dřívějším úmrtí fanouška a policejním vyšetřování nedozvěděl. Zhruba měsíc strávil ve vazbě, na svobodu se dostal díky kauci.

V březnu 2013 Blytha Městský soud v Praze obžaloby zprostil s odůvodněním, že fanouška nezranil úmyslně. Začátkem června téhož roku potvrdil osvobozující verdikt i odvolací soud.

ČTK, Simona Bartošová, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme