Soud zastavil stíhání Víta Bárty s Petržílkem za únik odposlechů. Neprokázalo se, že skutek spáchali

Soud zastavil trestní stíhání bývalého předsedy Věcí veřejných Víta Bárty a policisty Jana Petržílka v kauze úniku odposlechů někdejšího pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Na posun v případu ve čtvrtek upozornily server Česká justice a Česká televize. Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci novinářům sdělila, že informaci prozatím potvrdit nemůže.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší politik Věcí veřejných Vít Bárta u soudu

Státní zástupce viní exministra dopravy Víta Bártu (uprostřed) a bývalého zpravodajce Petržílka ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace | Foto: Filip Jandourek

Soud obžalobu předběžně projednával ve středu. Jednání bylo neveřejné a z databáze Infosoud je zřejmé, že skončilo vydáním usnesení. K jeho obsahu se mluvčí nemůže vyjádřit, protože rozhodnutí zatím neobdrželi všichni účastníci řízení. Česká televize uvedla, že podle závěru soudu se neprokázalo, že skutek spáchali obvinění.

Podvody se zaměstnáváním invalidů za 600 miliónů korun. Firmy pobíraly příspěvky, ale nikdo nepracoval

Číst článek

Státní zástupce viní exministra dopravy Bártu a bývalého zpravodajce Petržílka ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. Soud mu obžalobu loni vrátil k došetření. Tehdy mu vadilo, že obžaloba byla v utajeném režimu, což podle soudu porušovalo Bártovo a Petržílkovo právo na obhajobu.

Přepisy nahrávek, v nichž se Janoušek s Bémem oslovovali Mazánku a Kolibříku, zveřejnila v březnu 2012 Mladá fronta Dnes. Z odposlechů vyplýval Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením. Deník tehdy uvedl, že nahrávky pořídila v roce 2007 Bezpečnostní informační služba.

Bártu s Petržílkem policie obvinila před sedmi lety. Kriminalisté tvrdí, že Bárta jako majitel bezpečnostní agentury ABL navedl tehdejšího agenta BIS Petržílka, aby vynesl citlivé dokumenty. Bárta i Petržílek vinu odmítají.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme