Soud zmírnil Kotroušovi trest na 5,5 roku ve vězení

Pražský vrchní soud snížil trest bývalému šéfovi pražských strážníků Vladimíru Kotroušovi z šesti na pět a půl roku ve vězení. Kotrouš kromě toho musí zaplatit pokutu ve výši 400 tisíc korun a má pětiletý zákaz pracovat v bezpečnostních ozbrojených sborech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Kotrouš vyslechl rozsudek | Zdroj: ČTK

Dnešní verdikt je pravomocný, strany mohou podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Kotrouš si měl jako funkcionář městské policie říct o úplatek přes milion korun za ovlivnění tendru na opravu vozového parku strážníků.

Před soudem se dříve přiznal, že od majitele autoservisu Jíša převzal jen 150 tisíc, které vylákal podvodem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyhlášení rozsudku sledoval reportér ČRo Martin Drtina

Kotrouš zároveň popřel, že od majitele autoservisu převzal dalších 200 tisíc korun. Tyto peníze se nikdy nenašly, přestože byly označené speciální barvou.

Předloni na podzim s nimi odešel na pražský magistrát a zpátky už se vrátil bez nich. Na jeho kalhotách se sice našla značkovací chemikálie, peníze však zmizely.

Státní zástupkyně Jana Hercegová si Kotroušovo přiznání vysvětluje tím, že podvod je postihován nižším trestem než přijetí úplatku.

„Pan obžalovaný musel nějak vysvětlit částku 150 tisíc korun, protože s touto částkou byl zadržen, a zvolil tedy způsob vysvětlení tak, že se raději přiznal k trestnému činu podvodu,“ komentovala to Hercegová.

Státní zástupce verditk přivítal

Ani předsedu senátu Kamila Kydalku Kotroušovo dílčí přiznání k podvodu nepřesvědčilo. Přesto mu byl nakonec trest drobně zmírněn. Předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička také Kotroušovi o polovinu zmírnil trest zákazu činnosti.

„Výrok jsme upravili tak, aby byl jednoznačnější a nedal se tak snadno obejít. Zákaz výkonu funkce u policie republikové a městské by samozřejmě obejít šel, protože by obžalovaný mohl pracovat jako řadový policista nebo se zaměstnat v jiném městě u obecní policie,“ vysvětlil Lněnička.

Odvolací soud uznal Kotrouše vinným z přijetí milionového úplatku. Oproti původnímu rozsudku mu korupci nekvalifikoval jako zneužití pravomocí. Pokud Kotrouš pokutu nezaplatí, ve vězení stráví původně vyměřenou dobu.

Státní zástupce Jaroslav Dolejší je s pravomocným rozsudkem spokojený. „Ústředním motivem odvolání státního zástupce bylo, aby byl odčerpán výtěžek, který získal obžalovaný převzetím úplatku. Tomuto návrhu soud vyhověl,“ uvádí Dolejší.

Kotroušova právnička dnešní verdikt nechtěla komentovat s tím, že se nejprve musí poradit s klientem. Je ale jasné, že ani případné dovolání Kotrouše neochrání před nástupem trestu a ten tak uniformu městské policie vymění za vězeňský oděv.

Martin Drtina, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme