Soud znovu otevírá kauzu zdravotní sestry z Rumburku. Žalobce zpochybnil posudek

Pražský vrchní soud v úterý znovu otevírá kauzu úmrtí pacientů v rumburské nemocnici na Děčínsku. Žalobce vinil z úmrtí šesti pacientů bývalou zdravotní sestru Věru Marešovou, pro kterou žádal doživotí. Podle obžaloby zabíjela pacienty vysokými dávkami draslíku. Ústecký krajský soud ženu obžaloby v lednu zprostil. Státní zástupce se ale proti rozsudku odvolal.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věra Marešová u krajského soudu v Ústí nad Labem

Věra Marešová u krajského soudu v Ústí nad Labem | Foto: Jan Bachorík | Zdroj: Český rozhlas

„Chybí jakýkoliv přímý důkaz, neobjevil se žádný svědek. Nic, co by usvědčovalo paní obžalovanou,“ hodnotil v lednu rozhodnutí trestního senátu soudce Roman Felzmann. Na případ údajně podezřelého úmrtí upozornil v červnu roku 2014 lékař Petr Vondráček.

„Velmi těžce se smrt na předávkování draslíkem vyšetří a po smrti draslík stoupá a to srdce se zastaví v určité fázi," řekl tehdy lékař Vondráček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud znovu otevře kauzu zdravotní sestry z Rumburku

Následně se začala o případ zajímat policie. Ženě hrozilo až doživotí, které také státní zástupce ve své lednové závěrečné řeči navrhl. Podle něj totiž žena vraždila podáním vysokých dávek draslíku.

Posudek obžaloby ale nejprve zpochybnil posudek, který si nechala vypracovat obhajoba, a následně také revizní posudek zadaný soudem. Ten měl určit příčiny úmrtí u pacientů. Svými závěry zpochybnil, že byly důvodem úmrtí vysoké dávky draslíku.

„Ve všech případech se dá konstatovat, že žádný ze záznamů nebo laboratorních výsledků nesvědčí pro skutečnost, že by tito jedinci zemřeli jednoznačně a pouze po zevně podaném draslíku,“ vypověděl v lednu před soudem jeden z autorů revizního posudku Martin Dobiáš z olomoucké fakultní nemocnice.

Věra Marešová se do nemocnice v Rumburku zřejmě nevrátí. Bude žádat náhradu škody

Číst článek

Se závěry revizního posudku ani osvobozujícím verdiktem nesouhlasil státní zástupce František Stibor.

„Tento mě rozhodně nepřesvědčil. Dle mého názoru neodstranil podstatné rozpory, které byly mezi znaleckými posudky doktora Matlacha a doktora Šňupárka,“ řekl po nepravomocném verdiktu žalobce František Stibor.

Pražský vrchní soud tak bude v úterý rozhodovat o jeho odvolání.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme