Soud znovu potrestal osmiletým vězením otce v kauze vlčích dětí

Městský soud v Praze potvrdil tresty rodičům takzvaných vlčích dětí. Otce dvou chlapců potrestal osmiletým vězením za týrání svěřené osoby a matku podmínkou a psychiatrickou léčbou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodiče dětí u Městského soudu v Praze | Zdroj: ČTK

Rozsudek vrchní soud už jednou zrušil a teď tu možnost bude mít podruhé. Na místě se proti němu odvolal otec dětí. Nesouhlasí s tím, že by děti týral.

Podle jeho obhájců přichází v úvahu nanejvýš zanedbání výživy nebo ohrožení výchovy. Tedy trestné činy, za které hrozí nižší sazby.

Dnes před soudem vypovídaly sociální pracovnice i lékařky, které se o chlapce po odebrání rodičům v dětském centru staraly. Shodovaly se v tom, že bratři nejevili známky tělesného týrání, neměli modřiny nebo jiné známky fyzického strádání, ale byli opoždění ve vývoji. Neuměli kousat, pozadu byli s řečí a schopností porozumět, říká státní zástupkyně Margita Kralická.

Přehrát

00:00 / 00:00

U opakovaného hlavního líčení byl reportér ČRo Martin Drtina

„Chlapcům chyběli například návyky ze stolování, chyběla jim komunikace mezi rodiči. To, že byli izolováni od okolního světa, to se ostatně sami obžalovaní doznávají, že je ven nebrali. Ale podle mého názoru ty děti byly izolovány i v rámci rodiny,“ myslí si Kralická.

Předseda senátu Kamil Kydalka v odůvodnění rozsudku zdůraznil i dnešní svědectví úřednice ze sociální péče:

„A ještě navíc jsme se dozvěděli to, co jsme třeba nevěděli, že na skříňkách byly petlice. Že museli otevírat petlice, aby děti dostaly oblečení, které navíc nevyhovovalo jejich velikosti.“

Rodiče odmítají, že by syny týrali. Kupovali jim prý drahou biostravu, dávali jim kaše a přesnídávky. To, že je nezaregistrovali na úřadech, souvisí s jimi zvoleným alternativním způsobem života, údajně prý také proto, že nesouhlasili s očkováním dětí. Otec chlapců proto takto přísný trest odmítá.

„Je to trochu nesmysl. My jsme se o děti starali dobře. Proč takový rozsudek? Navíc já nejsem tyran, má žena není loutka. Proč nás soudí takhle křivě. Jasně jsme se vyjádřili a nejsme souzeni stejně,“ říká otec chlapců.

„V podstatě on byl iniciátorem tohoto jednání, jak vyplývá z obsahu důkazů,“ odůvodňuje vysoký trest předseda senátu Kamil Kydalka.

Oba bratři žijí v náhradní rodině u svého strýce.Podle psychologů je vývoj mladšího z chlapců v normě. Staršímu je dnes 3,5 let a má větší problémy. Jeho slovní zásoba je malá, zvládá asi zatím jen 30 slov. To, že vyrůstal delší dobu v prostředí bez podnětů, se na něm podepsalo víc.

Úřady děti rodičům odebraly loni na jaře. Mladšímu bylo 17, staršímu 26 měsíců.

Martin Drtina, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme