Soud znovu vynesl tresty za Asanaci

Za týrání dvou disidentů v rámci akce Asanace půjdou bývalí příslušníci Stb na tři roky do vězení. Soud rozhodl stejně, jako před dvěma lety. Případ ale řešil znovu proto, že mu ho k přehodnocení vrátil Nejvyšší soud. Jiří Šimák a Zbyněk Dudek měli disidenty násilím donutit k emigraci. Oba to ale popírají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň | Foto: Justice.cz

Muži za své činy dostali v roce 2002 tříleté tresty, odvolací senát jim je o dva roky zpřísnil. Nejvyšší soud však verdikt kvůli formálním nedostatkům zrušil a případ vrátil. Senát totiž před dvěma lety dostatečně nezdůvodnil, proč nebyl případ ani po více než dvaceti letech promlčen.

Obvodní soud Prahy 1 dnes poukázal na to, že promlčecí lhůta začala běžet až od konce prosince 1989 a v roce 1995, kdy byli muži obviněni, ještě neuplynulo deset let potřebných k promlčení trestného činu.

Jiří Šimák a Zbyněk Dudek, kteří se dnešního líčení neúčastnili, podle soudu roce 1981 zbili dva české disidenty, kteří pak ze strachu emigrovali. Bývalý příslušníci StB to ale popírají a tvrdí, že pro to neexistují věrohodné důkazy.

Také jejich obhájci nebyli s rozhodnutím soudu spokojeni. Chtějí požádat, aby mu byl případ odňat a řešil ho jiný soud. Podle obhájců totiž senát neprovedl všechny potřebné důkazy a je podjatý. "Je předpoklad, že by jiný soud mohl posoudit tuto věc jinak," řekl Dudkův právní zástupce Štěpán Roman.

Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme