Šest let pro obchodníka s luxusními vozy. Podle soudu zpronevěřil miliony za ferrari či bentley

Jeho autosalon s automobily těch nejluxusnějších značek jako Ferrari, Bentley nebo Rolls-Royce až do roku 2013 přitahoval pozornost řidičů. Byznys s limuzínami a sporťáky u pražské magistrály má však pro Slováka Zdenko Barana dramatický konec. Soud ho, prozatím nepravomocně, poslal na šest let za mříže kvůli zpronevěře a podvodu. Baran podle něj zprostředkovával prodej vozidel, ponechal si však nejméně v deseti případech peníze v plné výši.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ferrari 458 Italia | Foto: Jan Říha

„Poškozeným způsobil škodu v celkové výši nejméně 14 531 350 korun,“ uvádí na Baranovu adresu rozsudek Městského soudu v Praze z letošního 17. června. Server iROZHLAS.cz ho má k dispozici.

Podnikatel se podle soudu dopustil zpronevěry celkem v deseti případech, v jednom ho soud potrestal za podvod.

Senát soudkyně Heleny Kutzlerové Barana poslal na šest let za mříže. Jeho rozhodnutí však prozatím není pravomocné. „Proti rozsudku se odvolali obžalovaný, státní zástupce i poškozený,“ sdělila serveru iROZHLAS.cz mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Rolls Royce Ghost (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Kriminalisté se o Barana a společnost Flex Motorsport, která autosalon přímo u pražské magistrály provozovala, začala zajímat před více než třemi roky. Tehdy výloha plná luxusních sporťáků a limuzín od rušné tepny z ničeho nic zmizela. Podle rozsudku minimálně část z nich Baran prodal a utržené peníze si ponechal, místo aby je dal původním majitelům.

Miliony za Ferrari

O 3,8 milionu korun podle soudu Baran například připravil majitele sportovního vozu Ferrari 458.

„Vozidlo dne 16. 9. 2013 jako zástupce společnosti Flex Motorsport prodal v Norimberku za částku 140 tisíc eur, která mu byla částečně ve výši 65 tisíc eur vyplacena při dodání vozidla a v hotovosti doplacena v Norimberku dne 1. 10. 2013. Částku, utrženou za prodej vozu minimálně ve výši 140 tisíc eur náležející poškozenému, si ponechal a naložil s ní nezjištěným způsobem, eventuálně ji v rozporu s účelem svěření použil ku prospěchu společnosti Flex Motorsport,“ uvádí rozsudek.

Chevrolet Corvette ZR1 (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Rolls-Royce, Porsche i Jaguar

Stejně podle něj Baran postupoval i v dalších devíti případech. Namátkou: 1,7 milionu si podle rozsudku ponechal z prodeje vozu Jaguar XK 120, 112 tisíc eur (přes 3 miliony korun) dluží bývalé majitelce luxusní limuzíny Rolls Royce Ghost, přes milion mu zase podle rozsudku zůstalo po prodeji vozidla Chevrolet Corvette, skoro dva miliony dluží za prodej veteránu Jaguar XK 120.

Stejně tak ale podle rozsudku podnikatel zpronevěřil peníze z prodeje vozů značek Porsche, BMW či Audi. Část peněz sice Baran některým poškozeným vrátil, jedná se však o pouhý zlomek z částek, za něž jejich vozy prodal.

Před soudem Baran vypověděl, že firmě se dařilo až do léta 2013, kdy ztratila pětinu tržeb. Provoz autosalonu byl navíc drahý a investoři postupně přestali mít chuť ho financovat. Naopak chtěli vložené peníze zpět, a tak firma postupně ocitla v dluhové pasti, což ostatně  zkonstatoval i soud.

Jaguar XK 120 (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Lepil závazky jinými

„Obžalovaný zjevně jen tzv. lepil závazky společnosti jinými závazky, v uvedených případech dokonce na úkor poškozených. Musel tedy být srozuměn s tím, že pokud použije cizí motorová vozidla, která mu byla svěřena za účelem jejich prodeje na účet majitelů vozu či prodejem utržené finanční prostředky k úhradě závazků společnosti Flex Motorsport či ve svůj prospěch, trvale vozy odstraňuje z dispozice původních vlastníků či takto odstraňuje jim náležejícími finančními prostředky,“ byl přesvědčen soudní senát.

Podnikateli navíc přikázal část zpronevěřených peněz vrátit, někteří poškození však podle rozsudku musí Barana kvůli svým penězům zažalovat. Trestní kauza se nyní přesouvá k odvolacímu Vrchnímu soudu v Praze.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme