Soud zprostil exposlance Vondrušku obžaloby za bití vězně

Okresní soud v Liberci zprostil bývalého komunistického poslance Josefa Vondrušku obžaloby. Údajně měl jako bachař před rokem 1989 týrat politického vězně v Minkovicích Jiřího Wolfa. To mu ale soud neprokázal, přestože političtí vězni vypovídali o nelidských podmínkách ve věznici. Sám Vondruška proces označil za vykonstruovaný z pomstychtivosti politických vězňů. Hrozilo mu až deset let vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Vondruška přijímá gratulace po vyhraném soudu.

Josef Vondruška přijímá gratulace po vyhraném soudu. | Zdroj: ČTK

Podle soudce Petra Pachnera soudní jednání neprokázalo, že se žalovaný skutek vůbec stal. Existovala pouze výpověď Wolfa, která ale byla plná rozporů. Vypovídal jinak v přípravném řízení, a jinak u soudu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Ivana Bernáthová, exposlanec Josef Vondruška a autor Příběhů 20. století Adam Drda ve Světě o jedné.

Přímý důkaz nepřinesly ani výpovědi dalších politických vězňů. Podle soudce navíc jeden z politických vězňů, který vypovídal o tom, že viděl Wolfa zmláceného a zraněného, lhal. Podle dostupné dokumentace v minkovické věznici v době, kdy tam byl vězněný Jiří Wolf, vůbec nebyl.

Jiří Wolf nicméně Rádiu Česko potvrdil, že ho Vondruška bil při předávání pošty, jídla nebo dek na spaní. I Vondruška ale ve své závěrečné řeči upozornil na řadu rozporů a chyb ve svědeckých výpovědích některých bývalých vězňů z Minkovic. Celou žalobu pak označil za účelovou a ryze politickou. Podobný názor má i předseda KSČM Vojtěch Filip. „Považoval jsem celou kauzu za uměle vytvořenou a politicky motivovanou,“ prohlásil s tím, že šlo o jasnou snahu poškodit KSČM.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauza Minkovice. Hosty Martiny Maškové jsou, svědek procesu JiříWolf, vydavatel Jiří Gruntorád a publicista Josef Mlejnek.

Vedoucí oddělení novodobých českých dějin Národního muzea Tomáš Bursík ale upozorňuje na to, že najít v tomto případě přímý důkaz, je téměř nemožné. „Je velmi komplikované to dokázat, pokud se to děje tváří v tvář, zejména mezi bachařem a vězněm. Nikdo se tím nebude chlubit,“ zdůraznil.

Potvrzují to i slova Wolfa: “Veškeré bití probíhalo bez svědků,” řekl v pořadu Studio Česko Jiří Wolf. Jeho spoluvězni u soudu vypověděli, že na něm byly známky bití patrné.

Minkovice u Liberce patřily v 70. a 80. letech k nejhorším komunistickým věznicím. Jiří Wolf tam strávil necelých 10 měsíců z celkových 9,5 let věznění za normalizace. Byl zavřený za to, že šířil samizdat a psal protirežimní nápisy. Později mu režim prodloužil trest kvůli motáku o dění v Minkovicích, kterou Wolfovi známí propašovali do západních médií.

Nefunkční zákony

Josef Vondruška přišel do Minkovic v roce 1972 jako údržbář. Postupně se stal vychovatelem, dozorcem a nakonec si udělal doktorát práv. Působil v Minkovicích až do roku 1989.

Josef Vondruška (vpravo). | Foto: ČTK

U soudu se hájil mimo jiné tím, že bití bylo v Minkovicích nemyslitelné. Tvrdí také, že coby vychovatel nebyl s vězni v běžném kontaktu. Lidovým novinám Vondruška loni v listopadu k Wolfovým výpovědím řekl: “Připadal jsem si, jestli tam nechodili nějací indičtí osmirucí bohové v každý ruce mlátící kombajny.”

„Svědek Wolf toho namluvil mnoho, že už ani neví, co. Takzvaní političtí vězni se shodují na lecčems, takže přejímat nesmysly, to je vaše věc,“ prohlásil Vondruška, který trvá i na tom, že situace ve věznici v Minkovicích byla naprosto standartní.

“Zákon o výkonu trestu se nedodržoval,” namítá Jiří Wolf. Podle něj i dalších vězňů z Minkovic komunistický režim nedodržoval své vlastní předpisy. “Byl s ním další příslušník, který ho zajišťoval, ale ten svědčit nebude,” popisuje potíže s dokazováním Vondruškových činů vydavatel, knihovník a další svědek, vězeň normalizace Jiří Gruntorád.

Sám na betonu

Z dochovaného kázeňského záznamu je patrné, že bachař Vondruška poslal Gruntoráda do samovazby kvůli tomu, že měl při vstupu do jeho kanceláře pod vězeňským oblečením pyžamo. “Pokud venku sněžilo, probouzel jsem se ráno zasněžený,” popisuje Gruntorád podmínky samotky, odkud k Vondruškovi šel. Spal ve studené místnosti na betonovém soklu pokrytém dřevěnými prkny.

Na internetu je dostupný Vondruškův záznam, ze kterého plyne, že Gruntoráda potrestal za to, že měl u sebe Rudé právo. “Bezdůvodné bití vězňů znamenalo teoreticky trestní stíhání,” říká Gruntorád. Dodává však, že když byl v roce 1984 zbit, podal trestní oznámení a za to byl odsouzen na 14 měsíců za křivé obvinění. Tehdy se ale svět o Gruntorádově kauze dozvěděl, a to nakonec přispělo k jeho propuštění.

Pracovní šikana

Petr Cibulka, který byl vězněn v Minkovicích v letech 1981-1985 vypověděl, že podmínky na tamních celách byly nelidské. Spalo tam údajně až dvacet vězňů, dokonce i na třípatrových postelích.

Soud s Josefem Vondruškou. | Foto: ČTK

Jiří Wolf za velké provinění komunistického režimu považuje také otrocké práce vězňů. Jiří Gruntorád přirovnává Minkovice k peklu, kde vězně trápily nesplnitelné pracovní normy, hlad a agresivita dozorců.

Vondruška Jiřího Gruntoráda trestal i za to, že coby levák v práci nestíhal. “Úmyslně nás dávali ke strojům, které měly před generálními opravami,” vzpomíná Jiří Wolf. Vězni vyráběli ozdoby na křišťálové lustry a korále, političtí vězni měli horší podmínky než ostatní.

Bachařova odměna

Josef Vondruška dostával podle záznamů z Minkovic od nadřízených pochvaly za větší výkonnost vězňů v práci. “Chtěl být náčelníkem a udělal pro to všechno, “ říká další svědek Vondruškova působení v Minkovicích, bývalý vězeň Míla Petrovský. Ve spisu se dočteme, že Vondruška byl kárán za to, že postupoval vůči vězňům netakticky, ale zároveň je z něj patrné, že byl stále povyšován.

Publicista Josef Mlejnek, který studoval Vondruškův osobní spis, ještě před jednáním soudu odhadl, že ani všechna dosavadní vyjádření svědků nemusí stačit k Vondruškově odsouzení. “Pokud bude soud vycházet z právní kontinuity s bývalým režimem, obávám se, že má pan Vondruška velké šance vyjít od soudu s malým trestem, nebo i lépe,” řekl Mlejnek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda KSČM Vojtěch Filip a historik Tomáš Bursík v poledních Ozvěnách dne.

Vztek a lítost

Josef Vondruška byl do roku 2010 člen Poslanecké sněmovny za KSČM. Poté, co ho Sněmovna kvůli odhalené minulosti zbavila imunity, odešel do důchodu. “Neřeším, jestli se můj případ vleče, nebo ne. Relaxuji, jsem důchodce, tak si užívám klidných dob,” citovala v červnu 2010 jeho vyjádření Mladá fronta Dnes.

“Nemluvil bych o vzteku a nenávisti ke svým věznitelům, ale cítím lítost, “ podotýká bývalý vězeň Jiří Gruntorád. “Nechci, aby šel sedět do kriminálu, má rodinu, “ řekl před líčením hlavní svědek obžaloby Jiří Wolf. Za podstatnější považoval, aby Josef Vondruška přiznal, že měl na komunistických represích podíl.

Proti verdiktu soudu se okamžitě odvolal státní zástupce. Rozsudek tak není pravomocný a případ bude znovu projednávat krajský soud.

Ivana Bernáthová, Marián Vojtek, Martina Mašková, Veronika Sedláčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme