Soud zprostil Hrubanta obžaloby

Městský soud v Praze po třech letech uzavřel případ bývalého pracovníka Bezpečnostní informační služby Romana Hrubanta. Obžaloba ho vinila ze zpronevěry, vydírání a braní úplatků. Nic z toho se mu ale nepodařilo prokázat, a soud ho proto osvobodil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Hrubant | Foto: Stanislav Zbyněk

Hrubant se měl podle obžaloby uvedených trestných činů dopustit v letech 1996 až 1998. Jako veřejný činitel měl od lidí vymáhat násilím a výhrůžkami milióny korun a uzavírat leasingové smlouvy o pronájmu aut, které pak neplatil. Hrubant ale od počátku tvrdil, že obvinění jsou vykonstruovaná.

Tisku pak řekl, že měl z pokynu někdejšího ředitele BIS Karla Vulterina pátrat po úniku informací z civilní kontrarozvědky do ČSSD, za což se prý některým lidem znelíbil. Soud ho pro nedostatek důkazů obžaloby zprostil.

Rozsudek hned nabyl právní moci, protože státní zástupce Martin Omelka se proti němu neodvolal. "Důkazy, které tam jsou, nelze považovat zcela za věrohodné, ještě navíc bych chtěl konstatovat, že tam uváděli ti poškození poměrně masivní násilí, na druhou stranu si například nebyli schopni vzpomenout, kdy k tomu násilí mělo dojít, o jaké částky tam mělo jít a podobně. Takže ty výpovědi nebyly natolik věrohodné, aby na jejich základě bylo možno obžalovaného uznat vinným."

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Omelka - důkazy nebyly přesvědčivé

Hrubantův obhájce Stanislav Devátý chce nyní zažádat o odškodnění, protože jeho klient si ve vězení neprávem odseděl 17 měsíců.

Marika Táborská, Marcela Mikesková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme