Soud zprostil Hučína obvinění v případu nemocenských dávek

Přerovský okresní soud zprostil bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína obžaloby z neoprávněného získání peněz z nemocenských dávek. Podle soudce Hučín společně se svým praktickým lékařem sice pochybil, avšak jejich jednání nelze klasifikovat jako trestný čin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Hučín | Foto: Vladislav Galgonek

Žalobkyně Hučína vinila z toho, že od BIS v roce 2001 neoprávněně získal 7600 korun na nemocenských dávkách. Nemocenskou si nechal podle ní prodlužovat v době, kdy byl už ve vazbě.

Bývalý zpravodajec spolu s praktickým lékařem Janem Chmelařem čelili také podezření z toho, že se dopustili pokusu o tento trestný čin, když se od BIS snažili vylákat dalších více než 23.000 korun. Ty však nakonec vyplaceny nebyly.

Hučína za zkrácení daně potrestal přerovský soud loni v červenci půlročním podmíněným trestem. Lékař Chmelař, který průkazy o pracovní neschopnosti vydával, odešel od soudu s peněžitým trestem 10.000 korun. Proti tomuto rozsudku se odvolal státní zástupce i Hučín se svým lékařem.

Krajský soud verdikt okresního soudu zrušil a vrátil do Přerova zpět s tím, že je třeba v tomto případě vyslechnout další svědky.

"Okresní soud se řídil závěry krajského soudu. Přestože na straně obou obžalovaných došlo k pochybení, nelze jejich jednání klasifikovat jako trestný čin. Nebyl totiž prokázán jejich přímý úmysl," uvedl v rozsudku soudce Michal Jelínek.

Hučín byl po vynesení rozsudku spokojen. "Tahle věc je účelová a mohla být vyřešena již dávno. Vše bylo zřejmé již v tom prvním jednání," řekl Hučín. Státní zástupkyně, která se domáhala podmínečného potrestání, si ponechala právo na odvolání.

Během dnešního líčení musel přerovský soudce nechat vyklidit jednací síň kvůli hlasitým protestům a nadávkám Hučínových příznivců. Přivolal zároveň i justiční stráž, která svými těly chránila soudce i žalobkyni. Proces se poté odehrával za zavřenými dveřmi.

Hučína viní žaloba kromě případu zneužitých nemocenských dávek také ze šesti dalších trestných činů. Podle státního zástupce v 90. letech jako důstojník BIS vyvolával v lidech pocit ohrožení levicovým extremismem, přechovával tajné materiály, neoprávněně shromažďoval osobní data a nelegálně držel zbraně a výbušniny.

Hučín všechna obvinění odmítá. Tuto kauzu bude soud projednávat v neveřejném procesu příští měsíc.

Martin Hromádka, Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme