Soud zprostil Hučína obvinění v případu nemocenských dávek

Přerovský okresní soud zprostil bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína obžaloby z neoprávněného získání peněz z nemocenských dávek. Podle soudce Hučín společně se svým praktickým lékařem sice pochybil, avšak jejich jednání nelze klasifikovat jako trestný čin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Hučín | Foto: Vladislav Galgonek

Žalobkyně Hučína vinila z toho, že od BIS v roce 2001 neoprávněně získal 7600 korun na nemocenských dávkách. Nemocenskou si nechal podle ní prodlužovat v době, kdy byl už ve vazbě.

Bývalý zpravodajec spolu s praktickým lékařem Janem Chmelařem čelili také podezření z toho, že se dopustili pokusu o tento trestný čin, když se od BIS snažili vylákat dalších více než 23.000 korun. Ty však nakonec vyplaceny nebyly.

Hučína za zkrácení daně potrestal přerovský soud loni v červenci půlročním podmíněným trestem. Lékař Chmelař, který průkazy o pracovní neschopnosti vydával, odešel od soudu s peněžitým trestem 10.000 korun. Proti tomuto rozsudku se odvolal státní zástupce i Hučín se svým lékařem.

Krajský soud verdikt okresního soudu zrušil a vrátil do Přerova zpět s tím, že je třeba v tomto případě vyslechnout další svědky.

"Okresní soud se řídil závěry krajského soudu. Přestože na straně obou obžalovaných došlo k pochybení, nelze jejich jednání klasifikovat jako trestný čin. Nebyl totiž prokázán jejich přímý úmysl," uvedl v rozsudku soudce Michal Jelínek.

Hučín byl po vynesení rozsudku spokojen. "Tahle věc je účelová a mohla být vyřešena již dávno. Vše bylo zřejmé již v tom prvním jednání," řekl Hučín. Státní zástupkyně, která se domáhala podmínečného potrestání, si ponechala právo na odvolání.

Během dnešního líčení musel přerovský soudce nechat vyklidit jednací síň kvůli hlasitým protestům a nadávkám Hučínových příznivců. Přivolal zároveň i justiční stráž, která svými těly chránila soudce i žalobkyni. Proces se poté odehrával za zavřenými dveřmi.

Hučína viní žaloba kromě případu zneužitých nemocenských dávek také ze šesti dalších trestných činů. Podle státního zástupce v 90. letech jako důstojník BIS vyvolával v lidech pocit ohrožení levicovým extremismem, přechovával tajné materiály, neoprávněně shromažďoval osobní data a nelegálně držel zbraně a výbušniny.

Hučín všechna obvinění odmítá. Tuto kauzu bude soud projednávat v neveřejném procesu příští měsíc.

Martin Hromádka, Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme