Soud zprostil obžaloby herce Čtvrtníčka a Potměšila

Pražský městský soud dnes zprostil obžaloby herce Petra Čtvrtníčka a Jana Potměšila v kauze natáčení charitativního klipu pro Konto Bariéry, v němž zastavovali v policejních uniformách řidiče. Když jednoho z nich kontrolovali pro údajné překročení rychlosti a pak mu řekli, že jde o natáčení skrytou kamerou, postihl muže infarkt. Původně dostali podmíněné osmiměsíční tresty. Verdikt městského soudu je pravomocný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud zprostil obžaloby herce Petra Čtvrtníčka a Jana Potměšila | Zdroj: ČTK

Herci natáčeli klip pro pořad Možná přijde i charita, na kterém spolupracovala Česká televize a Nadace Charty 77, v roce 2012 v Praze a měli uniformy i auto v barvách policie.

Oba herci podle obžaloby nepostupovali v souladu se schváleným scénářem a pod záminkou přestupku nejméně ve dvou případech zastavili řidiče.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud zprostil obžaloby herce Petra Čtvrtníčka a Jana Potměšila v kauze natáčení charitativního klipu. Podrobnosti zjišťoval Martin Houška

Muže, jehož postihl infarkt, pomohl zachránit kameraman štábu. Šedesátiletý muž skončil v nemocnici. Herci litovali toho, co se stalo. Tvrdili ale, že postupovali v souladu se scénářem a netušili, že někdo nepozná, že jde o recesi.

Podle nich šlo rozpoznat, že policejní uniformy byly pouze rekvizity a neodpovídaly skutečným policejním oděvům. Hájili se také tím, že měli k dispozici všechna potřebná povolení.

„Já byl protagonistou. Zařizoval to kolega produkční, který se snažil mít všechno v pořádku. Nikdo z nás nechtěl a nebyl si vědom toho, že by postupoval protiprávně,“ řekl herec Jan Potměšil a dodal, že je pro něj verdikt úlevou.

„Byla to shoda řady nešťastných okolností. V okamžiku, kdy se z toho stal problém, tak to bylo velmi nepříjemné. Člověk na to myslí a má určité výčitky, ale zároveň ví, že žádný zlý úmysl neměl,“ přiblížil Potměšil.

Soud zprostil obžaloby herce Petra Čtvrtníčka a Jana Potměšila | Foto: ČTK

Režisér, producent a herci byli obžalováni z přisvojení pravomoci úřadu a Obvodní soud pro Prahu 6 oba herce loni v říjnu podmíněně odsoudil na osm měsíců odnětí svobody s osmnácti měsíčním odkladem.

Režiséra Tomáše Svobodu a producenta Jiřího Kounického tehdy soudkyně Markéta Binderová osvobodila. S rozsudkem obvodního soudu nesouhlasili všichni čtyři obžalovaní ani státní zástupce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud zprostil obžaloby herce Petra Čtvrtníčka a Jana Potměšila. O tématu mluvil jeden z aktérů Jan Potměšil a také advokát Jaroslav Ortman

Žalobce však dnes vzal zpět odvolání, které bylo v neprospěch Potměšila a Čtvrtníčka, a v závěrečném návrhu sám chtěl, aby byli herci osvobozeni. Odvolací soud tak vyhověl jemu i obhájci Tomáši Sokolovi.

Státní zástupce také upozornil, že kdyby nedošlo ke zdravotním problémům jednoho z nedobrovolných účastníků natáčení, tak by se celá událost pravděpodobně vůbec nedostala do hledáčku policie a soudů. Dodal také, že prvoinstanční soud nebral v potaz charitativní účel celé akce.

Advokát a odborník na trestní právo Jaroslav Ortman ale upozorňuje, že soud může mít ještě dohru. Očekává, že státní zástupce využije práva dovolání a obrátí se na nejvyšší soud.

„Myslím, že to bude mít ještě pokračování, protože odvolací soud zprostil obžaloby tyto dva hlavní aktéry. Odvolací soud ale může vynést rozsudek pouze v případě, že souhlasí se skutkovými závěry soudu prvního stupně a nesouhlasí s právními závěry,“ podotkl Ortman.

ČTK, Martin Houška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme