Soud zprostil obžaloby tvůrce knihy Hitlerových projevů

Za vydání knihy Adolf Hitler: Projevy nakonec nebude nikdo potrestán. Obžaloba v ní spatřovala propagaci nacismu, popírání a schvalování genocidy, majitelům vydavatelství a tvůrci knihy tak hrozilo až deset let vězení. Městský soud v Brně ale dospěl k závěru, že žalovaný skutek není trestným činem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva tvůrce knihy Stanislav Beer a majitelé vydavatelství Pavel Kamas a Lukáš Novák(

Zleva tvůrce knihy Stanislav Beer a majitelé vydavatelství Pavel Kamas a Lukáš Novák( | Zdroj: ČTK

Kniha Adolf Hitler: Projevy vyšla před dvěma lety ve vydavatelství Guidemedia a okamžitě vzbudila velkou kritiku.

Obsahuje 18 Hitlerových projevů z konce 30. a začátku 40. let. Kromě chronologicky seřazených a přeložených projevů je před každým z nich i komentář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud zprostil obžaloby tvůrce knihy Hitlerových projevů. Jednání sledovala reportérka Vlasta Gajdošíková

Majitele vydavatelství Pavla Kamase a Lukáše Nováka stejně jako tvůrce knihy Stanislava Beera vinila obžaloba z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, projevů sympatií k takovému hnutí a také z popírání, schvalování a ospravedlňování genocidy. Za to jim hrozilo 10 let vězení.

Podle soudu ale není možné dovodit, že komentáře mezi projevy vyjadřují názory jejich autora. Podle soudu se neprokázal ani vliv knihy na současné neonacistické hnutí.

Před soudem v minulosti stanul také vydavatel Hitlerovy knihy Mein Kampf (Můj boj). Nejprve dostal podmíněný trest, nakonec jej ale Nejvyšší soud v březnu 2005 zprostil viny. Vydání Hitlerových projevů je podle obhajoby analogickým sporem, ovšem podle žalobce Petráska Mein Kampf vyšel na rozdíl od Hitlerových projevů bez komentářů, tedy jako autentický dokument. (zdroj: ČTK)

„Já jsem s tím víceméně počítal, protože jsem toho názoru, že skutečně průměrně vzdělaný orangutan musí po seznámení se s případem pochopit, že to prostě nemůže projít,“ komentoval verdikt Pavel Kamas.

Obdobně se vyjádřil i Lukáš Novák a autor komentářů k Hitlerovým projevům Stanislav Beer. „V tom momentu, kdy jsem tu práci dělal, jsem věděl, co dělám, a proto jsem věděl, že to nemůže skončit jinak,“ řekl Beer.

Rozsudek nepřekvapil ani státního zástupce Jana Petráska. Podle něj to ale neznamená, že by podobné činy justice napříště neměla stíhat. „Těžko říct, zda se dá tento rozsudek naroubovat na jakoukoli další knihu,“ podotkl Petrásek.

Rozsudek zatím není pravomocný, protože žalobce si nechal lhůtu na podání odvolání.

Studijní materiál, kuriozita nebo symbol?

„Těžko se mi hodnotí rozhodnutí soudu, protože přesně nevím, co se tam odehrálo. Ale nelíbí se mi, že vydavatelům tyto činy procházejí. Sleduji to již delší dobu a mám za to, že činnost, kterou toto nakladatelství vykonává, naplňuje skutkovou podstatu paragrafu 403 trestního zákona,“ říká Daniel Kroupa, filozof, historik, signatář Charty 77 a bývalý předseda ODA.

„Mohu říkat pouze své domněnky, ale nevěřím, že to ti lidé dělají jen pro peníze. Ale i kdyby to dělali jen pro peníze, tak tím podporují hnutí, které směřuje k potlačení práv člověka. Není správné, že to prochází,“ pokračuje Kroupa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Daniel Kroupa, filozof, historik a signatář Charty 77 s vydáváním projevů Adolfa Hitlera nesouhlasí. Advokát Jan Vučka na něm naopak nevidí nic trestného

S ním ale nesouhlasí advokát Jan Vučka, který se vyjádřil ještě před vynesením rozsudku pro osvobození tří mužů obžalovaných ze šíření nacistické ideologie:

„Vždyť ty myšlenky jsou dávno přístupné. Kdo v pražském Klementinu, v Národní knihovně požádá o vydání Mein Kampf, dostane ho. Když je to každému přístupné, proč za to pány Kamase a spol. trestat?“

„Pokud jde o nebezpečí, že by se nějaké extremistické hnutí rozšířilo, určitě to nebude kvůli jakémusi historickému dokumentu, který prakticky nikoho nezajímá a většina lidí si ho koupila jako kuriozitu. Bude to kvůli širšímu spektru příčin, hlavně sociální povahy.“

Podle Kroupy je hranice měkká: „Jedna věc je účel studijní a poznávací. Ale ve chvíli, kdy tyto knihy začnou sloužit podobným způsobem, jako slouží hákové kříže, a pokud existují hnutí, která jsou militantní a používají násilí, domnívám se, že stát musí zakročit.“

ČRo, Vlasta Gajdošíková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme