Soud zprostil pražského zastupitele za ČSSD Karla Březinu obžaloby z podvodu

Soud už potřetí osvobodil bývalého ministra Zemanovy vlády a někdejšího náměstka pražského primátora Karla Březinu. Obžaloba ho vinila z toho, že si neoprávněně nechal za funkci v dozorčí radě dopravního podniku vyplatit 290 tisíc korun. A to v době, kdy už tuto funkci vykonávat nesměl. Dříve totiž stál ve vedení zkrachovalé firmy Porcela Plus, která skončila v konkurzu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle soudkyně je případ Karla Březiny práce pro občanskoprávní soud o vrácení bezdůvodného obohacení

Podle soudkyně je případ Karla Březiny práce pro občanskoprávní soud o vrácení bezdůvodného obohacení | Zdroj: ČTK

Podle soudu nešlo o trestný čin, Březina sice měl povinnost své působení ve zkrachovalé firmě oznámit, řídil se ale opačným právním stanoviskem renomované advokátní kanceláře Baker & McKenzie, podle kterého překážka ve členství v jiných dozorčích radách Březinovi nevznikla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud Karla Březiny sledoval redaktor Martin Drtina.

Přestože se toto stanovisko ukázalo jako nesprávné, Březinu tím pádem není možné žalovat pro úmyslný čin podvodu.

„Jestliže pan obžalovaný jednal pod dojmem tohoto právního stanoviska, nelze v intencích rozhodnutí Nejvyššího soudu dovodit úmyslné jednání na straně pana obžalovaného,“ vysvětluje soudkyně Denisa Durdíková.

V závěru konstatovala, že se žalovaný trestný čin podvodu nestal. A že celý případ je práce pro občanskoprávní soud o vrácení bezdůvodného obohacení.

Vrátí 50 tisíc

Mimosoudně se Březina s dopravním podnikem dohodl, že vrátí 50 tisíc korun. „Abychom předešli nějakému dalšímu soudnímu jednání v oblasti civilního práva, dohodli jsme se, že ta částka je někde kolem 50 tisíc korun, kterou vrátíme,“ říká Březina.

Podle obchodního zákoníku nesmí člověk, který působil ve zkrachovalé firmě, další tři roky zasedat v představenstvech nebo dozorčích radách jiných společností.

Kvůli působení v dozorčích radách společností, které byly v konkurzu, byl Březina u soudu už před dvěma lety. Tehdy ho obžaloba vinila ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. V podkladech pro zápis do obchodního rejstříku totiž podepsal prohlášení, že není v podobné funkci v problémových společnostech. To ale nebyla pravda. Odvolací soud potvrdil jeho osvobození teprve loni. Tehdy věc řešil soudce Havlín, dnes sám trestně stíhaný.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně se proti němu na místě odvolala.

Martin Drtina, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme