Soud zprostil svědka v kauze CASA Daňhela obžaloby ze zneužití dívky

Bývalého armádního pilota Karla Daňhela zprostil soud obžaloby. Ta ho vinila z údajného zneužití patnáctileté dívky, která přitom svoji výpověď už dříve odvolala. Daňhel své obvinění od počátku spojoval se svým svědectvím o nákupu předražených letadel CASA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý armádní pilot a svědek v kauze CASA Karel Daňhel | Zdroj: ČTK

Státní zástupce v závěrečné řeči připustil, že důkazů je nedostatek a jsou to hlavně důkazy nepřímé. Nepřišel ani s nějakým závěrem, jestli Karel Daňhel dívku zneužil nebo ne. Právě kvůli tomu a kvůli vážným pochybením policistů soudkyně Denisa Durdíková zprostila Daňhela obžaloby. Kauza ale ještě nekončí, státní zástupce se totiž na místě odvolal.

Daňhel prý osvobozující rozsudek čekal. „Od začátku jsem nic neudělal, ale počkáme na pravomocné rozhodnutí soudu. Zatím pravomocné rozhodnutí soudu nemáme, samozřejmě, že jsem rád, že je to v tomto stádiu,“ řekl Daňhel.

Policie Daňhela obvinila loni v červenci. Dívka, kterou měl zneužít, ale nakonec vypověděla, že si všechno vymyslela. Žádný postih jí však nehrozí. V době výpovědi na policii dívce ještě nebylo 15 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Českého rozhlasu Petr Medek v Odpoledním Radiožurnálu okomentoval zamítnutí obžaloby bývalého armádního pilota Karla Daňhela z pohlavního zneužití nezletilé dívky

Daňhel obvinění od počátku spojuje s nákupem letadel CASA. To ostatně dnes před soudem připomněla jeho obhájkyně Lucie Hrdá, podle které ho má celá kauza pouze zdiskreditovat.

Hrdá upozorňovala i na další pochybení detektivů. „Dívka opravdu nebyla vyšetřena. Další nestandardní postupy jsou naléhání na to, aby byla znalecky vyšetřena psychologem velmi rychle, vyslýchali ji zcela nemetodicky v místnosti, která pro to nebyla zařízena, vyslýchali ji tři muži, nebyla tam žádná žena. Místnost nebyla vhodná pro výslech osoby mladší 14 let, která měla být obětí trestného činu pohlavního zneužití,“ upřesnila.

„Soudu nezbývá než zdůraznit zásadní pochybení orgánů přípravného řízení, a sice ve vztahu, kterým zajistily prvotní výpověď. Orgány přípravného řízení nerespektovaly trestní řád, přestože vyslýchaly osobu mladší 15 let a přestože ji vyslýchaly v takto závažné věci,“ souhlasila soudkyně.

Podle Daňhela jde o spiknutí tajných služeb

Podle Daňhela jde o spiknutí vojenského zpravodajství, které ho prý sleduje a odposlouchává mu telefony. Daňhel na generálním štábu v době, kdy se o nákupu letadel rozhodovalo, zpracovával posudky k jednotlivým strojům. Tehdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták a další úředníci z ministerstva a politici na něj prý tlačili, aby doporučil právě letadla CASA.

Poté, co vypovídal na policii, začal mít problémy. Za podivných okolností přišel o bezpečnostní prověrku a všechno vyvrcholilo obviněním z pohlavního zneužití. To ho má prý zdiskreditovat.

Obvinění v případu letadel CASA si nakonec vyslechla pouze bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová, která podle policistů nenechala zpracovat znalecký posudek na cenu letadel předražených o více než 650 milionů korun.

Petr Medek, ak, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme