Soud zprostil Trnku a Půlpytla obžaloby v případě rozdělování dotací

Městský soud v Praze zprostil obžaloby dva úředníky v kauze rozdělování evropských peněz - šéfa Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Jiřího Trnku a jeho podřízeného Martina Půlpytla. Rozdělovali dotace v Jihočeském a Plzeňském kraji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Trnka (vlevo) a Martin Půlpytel (vpravo) u soudu | Zdroj: ČTK

Oba měli zasahovat do schvalování a hodonocení jednotlivých projektů a žádostí o dotace. Některé kvalitnější projekty prý vyřadili a zařadili místo nich jiné.

Podle obžaloby oba muži manipulovali s projekty, které se o dotace ucházely, a to tím, že chtěli vyrovnat počet úspěšných projektů z Plzeňského a Jihočeského kraje, aby byl poměr zhruba 50 na 50.

Soudce v odůvodnění rozsudku uvedl, že nešlo o úplatky, obžalovaní nemanipulovali s konkrétními projekty a ani se nijak neobohatili. "Neprokázalo se, že by obžalovaní sami hodnotili nebo schvalovali projekty," vysvětlila mluvčí soudu Martina Lhotáková.

Rozsudek není pravomocný, a oba se tak mohou odvolat. Jak Jiří Trnka, tak Martin Půlpytel se ale odmítli k rozsudku vyjádřit. Státní zástupkyně se na místě odvolala, případ tedy bude znovu řešit vrchní soud.

Muži čelí obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele, pokusu o pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a pokusu o poškozování finančních zájmů Evropských společenství. Od začátku svou vinu popírají. V případě prokázání by jim hrozilo odnětí svobody až na 12 let.

Kauza se týká páté výzvy Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad. Byla vyhlášena v březnu 2009 a mělo v ní být rozděleno přes 3,7 miliardy korun.

Petr Medek, Kateřina Causidisová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme