Soud zprostil viny poslance Bártu a Škárku za korupční jednání

Obvodní soud pro Prahu 5 zprostil viny poslance Víta Bártu a Jaroslava Škárku, kteří byli loni nepravomocně potrestáni za korupční jednání. Do tohoto rozsudku, který poslal Škárku na tři roky za mříže a Bártovi vyměřil osmnáctiměsíční podmínku, nejprve zasáhl Nejvyšší soud a pak i Městský soud v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové hlavní líčení v případu expředsedy poslanců Věcí veřejných (VV) Víta Bárty, kterého žalobci viní z podplácení, a nezařazeného poslance Jaroslava Škárky (dříve také VV), jenž čelí obvinění z přijetí úplatku | Foto: Filip Jandourek

Rozsudek ještě není pravomocný. Státní zástupkyně proti němu podala na místě odvolání v neprospěch obou obžalovaných. Spis tak opět poputuje k Městskému soudu. Není vyloučeno, že celá kauza skončí až dovoláním k Nejvyššímu soudu. Bárta i Škárka se práva na odvolání na místě vzdali.

Jaroslav Škárka připouští, že zatím nemá vyhráno: „To není otázka klidného spaní. Já prostě předpokládám, že jsem se žádného trestného činu nedopustil a věřím, že nakonec to takto i dopadne.“


Předseda trestního senátu Jan Šott zprošťující verdikt vysvětlil tím, že nemohl postupovat jinak:

„Respektujeme jak rozhodnutí Nejvyššího soudu, tak soudu odvolacího. Nemůžeme se však zbavit dojmu, že tento výklad ústavy je ve skutečnosti danajským darem, který justice zákonodárné moci předává.“

Obvodní soud pro Prahu 5 v loni v dubnu potrestal exministra dopravy a neformálního šéfa Věcí veřejných Víta Bártu 18 měsíci vězení s třicetiměsíční zkušební dobou. Jaroslav Škárka, dříve poslanec téže strany, si vyslechl verdikt s nepodmíněným trestem tří let vězení a zákazem činnosti.

„Obhajoba pana obžalovaného Bárty prokázala svoji verzi, to znamená, že skutkově dal soud zapravdu jednoznačně tomu, co říkal pan obžalovaný Bárta. I přes to právně jeho jednání nebylo možné neposoudit jako trestný čin, pro který byl odsouzen,“ odůvodnil v dubnu své rozhodnutí soudce Jan Šott.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj kauzy údajného uplácení mezi poslanci Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou připomněla redaktorka Eva Rajlichová.

Verdikt soudce Šotta však následně zrevidoval Nejvyšší soud, vztáhl na část rozsudku poslaneckou imunitu.

„Tady se drží výhradně ústavy, která říká, že poslanec je chráněn imunitou při svých projevech a výrocích, které v rámci orgánů Poslanecké sněmovny a svého mandátu pronese,“ vysvětlil mluvčí soudu Petr Knöttig.

Později při neveřejném zasedání trest zrušil odvolací Městský soud v Praze s tím, že ani o korupci, ani o podvod v případu nejde.

Bárta již předem očekával, že soudce Jan Šott ho obžaloby tentokrát plně zprostí a on se tak bude moci vrátit do vrcholné politiky.

„Já jsem do ní vložil především své jméno a to jméno je samozřejmě nyní velmi poškozeno. O co víc je poškozeno, o to víc chci bojovat a ukázat svou trpělivou prací, že je to všechno jinak,“ uvedl před jednáním Bárta.

Martin Drtina, Eva Rajlichová, Klára Bílá, pir, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme