Žaloba v kauze OKD měla řadu nedostatků, rozhodl soud. Zprostil viny všechny tři obviněné

Pražský obvodní soud v pondělí nepravomocně zprostil viny všechny tři obžalované v kauze údajně nevýhodné privatizace OKD. Případ se týká roku 2004 a prodeje státního podílu těžební společnosti, při kterém podle obžaloby vznikla škoda 5,7 miliardy korun.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 12:39 7. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znalec Rudolf Doucha (vpravo), bývalý místopředseda Fondu národního majetku Pavel Kuta (uprostřed) a Jana Škurek (vlevo).

Znalec Rudolf Doucha (vpravo), bývalý místopředseda Fondu národního majetku Pavel Kuta (uprostřed) a Jana Škurek (vlevo). | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 osvobodila znalce Rudolfa Douchu, který oceňoval hodnotu akcí a také dva bývalé místopředsedy Fondu národního majetku Pavla Kutu a Jana Škurku.

Rychlokurz v kauze OKD: jak do nich vstoupily Klausova a Zemanova vláda? Kdo může za nevýhodnou privatizaci?

Číst článek

Doucha podle obžaloby vypracoval hrubě zkreslený posudek o státním podílu v těžební společnosti, kterým výrazně ovlivnil ocenění firmy směrem dolů, jelikož do něj nezahrnul dceřiné firmy, různé další majetky a hrubě podhodnotil cenu 40 tisíc bytů, které OKD vlastnila, napsala ČTK. 

Podle soudkyně postupoval Doucha na základě svého odborného přesvědčení. Chyběl u něj také úmysl, uvedla soudkyně. Dodala, že posudek nesloužil k určení tržní ceny, měl sloužit k určení minimální částky pro další jednání. „Nelze počítat s tím, za kolik by se dalo prodat, ale s tím, zda je někdo určitou částku ochoten zaplatit. Takový nikdo neexistoval a vláda si toho byla velmi dobře vědoma,“ dodala soudkyně.

„Přípravné řízení bylo provedeno velice ledabyle a soud byl nucen nahrazovat činnost orgánů přípravného řízení,“ konstatovala hned ze začátku odůvodnění soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Iva Fialová. Soud si musel podle Fialové sám vyžádat důkazy, které byly v době přípravného řízení známy. Nicméně policie ani státní zástupce si práci s jejich obstaráním nedali, natož, aby je zohlednili v obžalobě,“ upozornila Fialová. Jde podle ní zejména o záznam z jednání vlády z roku 2004, napsala ČTK.

„S rozsudkem zcela zásadním způsobem nesouhlasím a dnešní ústí vyhodnocení považuju za velmi neobjektivní, nicméně vyčkáme na odůvodnění, a potom bude odůvodněno odvolání státního zástupce,“ řekl pro Český rozhlas žalobce v případu OKD Tomáš Černý.

Žaloba s řadou nedostatků

Kuta se Škurkem vypracování posudku zadali. Státní zástupce pro ně na konci dubna navrhl podmíněné tresty a zaplacení způsobené škody.

Podle soudu obsahuje obžaloba v kauze privatizace OKD řadu nedostatků. Byla podána až deset let po prodeji společnosti, upozornila soudkyně. Někteří důležití svědci tak v mezidobí zemřeli.

Prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček označil kauzu OKD za celospolečenské trauma. Skuteční viníci by podle něj měli být potrestáni.

Prodej akcií OKD schválila v roce 2004 vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Státní podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle státního zástupce však byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, státu tak vznikla při prodeji škoda přes 5,7 miliardy korun.

Kauza OKD

Spor vyvrcholil za vlády Miloše Zemana tím, že zástupci státu byli odvolaní z orgánů OKD, stát tak zcela ztratil nad firmou kontrolu. Další vláda Vladimíra Špidly se rozhodla podíl prodat. Transakci připravil Fond národního majetku (FNM) s tím, že se bude exkluzivně jednat právě jen s Karbon Investem.

Už tehdy ale nastal problém s cenou. Posudek znalce Rudolfa Douchy, který v pondělí stanul před soudem, byl jen na 2 miliardy korun. FNM si tedy sám nechal udělat ještě náhled na hodnotu těchto společností. Cena akcií státu se nakonec vyšplhala na 4 miliardy, důvodem ale byl zásah antimonopolního úřadu. OKD krátce po privatizaci skončilo v rukou podnikatele Zdenka Bakaly.

OKD předloni zbankrotovalo, jeho vedení podalo žalobu na Zdeňka Bakalu a společnost NWR, podle níž se údajně nechovali s péčí řádného hospodáře, nevytvářeli rezervy na horší časy a z firmy tak neoprávněně mohli celkem vytáhnout až 64 miliard korun.

Veronika Hlaváčová, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme