Soud zrušil aktivistce trest. Napadení policisty se bude řešit jako přestupek

Odvolací pražský městský soud zrušil podmíněný trest pro levicovou aktivistku Kateřinu Krejčovou. Žena ho původně dostala za to, že údajně napadla a zranila policistu, který při demonstraci v roce 2015 zakročil proti jejímu příteli. To se ale podle dnešního rozhodnutí soudu neprokázalo. Případ bude řešit pražský magistrát jen jako možný přestupek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Krejčová u soudu (archivní foto)

Kateřina Krejčová u soudu (archivní foto) | Foto: Filip Jandourek

Soud vyslechl dva znalce, kteří se ale neshodli v tom, zda mohla Krejčová dvakrát těžšímu policistovi skutečně ublížit. Nakonec tedy rozhodl, že se to neprokázalo a případ poslal do přestupkového řízení. Vyhověl tím návrhu státního zástupce Stanislava Potužníka.

Odvolací soud vyslechl ve čtvrtek dva znalce, kteří měli opačný názor na to, jestli aktivistka Kateřina Krejčová mohla policistovi ublížit. Nakonec se přiklonil k tomu, že se to neprokázalo a míru jejího násilí posoudil jako malou. Proto nakonec předal případ pražskému magistrátu jako možný přestupek.

Za napadení policisty dostala aktivistka Krejčová podmínku. Úctu si vynucují represí, komentuje rozsudek

Číst článek

Podobně to vnímá i státní zástupce Stanislav Potužník. „O spokojenosti nelze hovořit, ale ono to odpovídá mému předchozímu návrhu, že se domnívám, že protispolečenské jednání tam ze strany obžalované bylo, ale nedomníval jsem se, že jde o trestný čin, ale o přestupek,“ citoval Radiožurnál státního zástupce.

Městský soud řešil tento případ už podruhé, poprvé totiž Krejčovou osvobodil úplně, ale Nejvyšší soud kauzu vrátil k novému projednání. Krejčová po jednání médiím řekla, že takové rozhodnutí čekala, ale že se stále cítí nevinná.

 „Je důležité si uvědomit, co předcházelo té situaci. Došlo ke zranění demonstranta policistou, k neadekvátnímu zásahu policie, byla to reakce na policejní brutalitu, na zranění blízké osoby a já jsem připravena hájit se v přestupkovém řízení,“ řekla Krejčová k výsledku procesu, který na místě sledoval Radiožurnál.

Dnešní verdikt je pravomocný, a pokud se některá ze stran znovu neobrátí na Nejvyšší soud, tak zřejmě i konečné.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme