Soud zrušil platnost hlasování v opakovaných volbách v Krupce

Komunální volby v Krupce na Teplicku jsou neplatné. Dnes o tom rozhodl ústecký krajský soud. Hlasování se tak bude muset už napotřetí opakovat. S podrobnostmi se teď hlásí redaktor Jan Beneš:

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krupka volby | Zdroj: ČTK

Senát Krajského soudu v Ústí nad Labem nařídil opakování hlasování, volby ale nechal v platnosti. To znamená, že jednotlivé strany nesmějí měnit své kandidáty, opakovat se bude jen samotné hlasování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soudní jednání sledoval reportér Jan Beneš

Důvodem rozhodnutí krajského soudu bylo zjištění několika desítek zfalšovaných hlasovacích lístků. Hlasování reklamovalo pět politických stran a sdružení. Na průběh podzimních voleb si stěžovali kandidáti jednotlivých stran proto, že údajně podplácela vítězná strana v lokalitě, kde žijí převážně sociálně slabí.

Květnové volby vyhrálo se ziskem skoro 21 procent uskupení ČSNS 2005 a Šance pro město dosavadního místostarosty Zdeňka Matouše, které bylo z uplácení loni na podzim podezřelé. Jak hlásil reportér Jan Beneš, právě Zdeněk Matouš uváděl, že se žádné volby v Krupce nefalšovala, a když, tak rozhodně bez jeho vědomí.

Město Krupka je slovy starosty Milana Puchara je na jednu stranu potěšeno, že soud nad kauzou nemávl rukou, ale na druhou stranu Tvrdí, že dokud nebude změněn volební zákon, nemá opakování smysl, protože co se dělo poprvé a podruhé, se může dít i potřetí.

A v podstatě stejný názor mají i zástupci navrhovatelů, kteří se na krajský soud obrátili.

Datum druhých opakovaných voleb v Krupce teď musí stanovit ministr vnitra. Dříve, než na konci léta to zřejmě nebude.

Milan Kopp, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme