Soud zrušil verdikt nad traťovým komisařem z tragické rallye v Lopeníku

Krajský soud v Brně dnes zrušil podmíněný trest pro traťového komisaře z rallye v Lopeníku. Při závodě v roce 2012 jedno ze soutěžních aut najelo do čtyř dívek ve věku od sedmi do 20 let, které střet nepřežily. Muž dostal osmnáctiměsíční podmínku za to, že dívky nevykázal z okolí trati. Případ by se měl vyšetřovat znovu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místo sobotní tragédie v Lopeníku | Foto: Andrea Kratinová

K tragické nehodě došlo 10. listopadu 2012 a potrestaný za ni byl pouze traťový komisař. Osmnáctiměsíční podmínku dostal letos v únoru za usmrcení z nedbalosti a těžkou újmu na zdraví.

Muž se však hájil, že na místě nebylo dostatečné značení a také že nedostal důkladné školení. Odvolal se a brněnský krajský soud dnes odsuzující verdikt zrušil.

Podle odvolacího soudu je vina traťového komisaře marginální – na rozdíl od jiných subjektů, které se na organizaci závodu podílely a nesou za něj odpovědnost.

„Jak konstatoval odvolací soud, oni měli řádně vyznačit nebezpečná zakázaná místa, a to již v rámci safety plánu. A pokud se tak nestalo v safety plánu, měli tak učinit na trati rychlostní zkoušky - opět se to nestalo. Oni v podstatě přenesli veškerou odpovědnost na traťové komisaře, kteří prošli dvacetiminutovým školením. To je absurdní,“ poznamenal obhájce traťového komisaře Tomáš Vymazal.

Brněnský soud nařídil, aby se případem znovu zabývalo státní zastupitelství a policie.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme