Soud zrušil vydané licence na digitální televizní vysílání

Začátek vysílání digitálních televizí v České republice se nejspíš oddálí. Městský soud v Praze totiž zrušil rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání o udělení šesti televizních licencí pro digitální vysílání. Vyhověl tak žalobě společnosti CET 21, která provozuje televizi Nova a která se neúspěšně ucházela o některou z licencí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divák před televizí | Foto: Jan Rosenauer

Soud uvedl, že důvodem ke zrušení licencí je mimo jiné nesrozumitelnost a rozpory v důvodech, které Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uvedla k udělení nebo neudělení licencí jednotlivým uchazečům. Zároveň vrátil celou věc radě zpátky k jednání; ta tak bude zřejmě muset licence udělit v budoucnu znovu.

Místopředseda RRTV Jiří Šenkýř si ale myslí, že soud jen licenční řízení nepochopil. "To je skutečně složitý proces a v zákoně ten proces není detailně popsán." Rada se proto na svém - zřejmě až říjnovém - zasedání rozhodne, jestli podá kasační stížnost.

Místopředseda Asociace digitálních televizí Martin Mrnka ale tvrdí, že není možné na nic čekat. Zákon totiž určuje, aby vysílání začalo do jednoho roku od udělení licence. "Kdybychom nyní čekali na to, jak dopadne soudní řízení, dostali bychom se do situace, že bychom třeba nestihli ten jeden rok, a tím pádem bychom o tu licenci přišli zcela podle zákonů této země."

Jak Radiožurnálu řekl zakladatel Febio TV Fero Fenič, do rozjezdu stanice jeho investoři už dali miliony korun. V případě, že by došlo ke zpochybnění licenčního řízení, pak bude podle Feniče muset náklady převzít stát.

"Já věřím, že rozhodnutí soudu nepovede k tomu, aby se zastavil proces digitalizace a nástup nových televizních stanic v České republice, a že tento proces nezvrátí ani televize Nova - věřím v soudnost rady i dalších orgánů."

Licence pro digitální vysílání získaly letos v dubnu plnoformátové stanice Febio TV, TV Pohoda, TV Barrandov, zpravodajská Z1, hudební Óčko a regionální RTA.

Kromě společnosti CET 21 se na soud obrátilo ještě dalších pět neúspěšných žadatelů o licence. Soud bude jejich žaloby projednávat příští týden.

Naděžda Hávová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme