Soud zrušil zákaz Komunistického svazu mládeže

Podle dnešního verdiktu městského soudu v Praze může Komunistický svazu mládeže dál působit. Soud tak zrušil rozhodnutí z roku 2006, podle kterého ministerstvo vnitra činnost svazu zakázalo. Důvodem zrušení KSM tehdy byla jejich základní programová teze: "Pryč s kapitalismem, pryč se soukromým vlastnictvím".

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komunistický svaz mládeže

Komunistický svaz mládeže

Občanské sdružení mladých komunistů tak může dál působit. K městskému soudu v Praze se přitom případ dostal už podruhé, a to na podnět Nejvyššího správního soudu. Ten původní rozsudek zpochybnil, neboť rozpuštění KSM by prý mohlo ohrozit právo na svobodu projevu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhodnutí městského soudu v poledních Ozvěnách dne okomentoval politolog a odborník na extrémistické skupiny Zdeněk Zbořil.

Podle politologa a odborníka na extrémistické skupiny Zdeňka Zbořila je zarážející, že stejný soud během několika let změnil názor. Zbořil si myslí, že soud nejspíše přihlédl k postoji evropských soudů k shromažďovacímu právu a svobodě slova.

Sdružení se navíc podle něj nedopouštělo žádných výroků, které by vyzývaly ke konkrétním krokům: "Zrušení soukromého vlastnictví se ukázalo podle rozhodnutí správního soudu za nedostatečné odůvodnění, protože oni nemluví jen o zrušení vlastnictví soukromého, oni mluví o vlastnictví osobním, individuálním, které platilo i v dobách komunistického režimu, byť podstatně omezené, ale také o vlastnictví družstevním, národním a státním."

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozsudek okomentoval v Ozvěnách dne Radiožurnálu komentátor ČRo1 Milan Slezák

Hlavní problém tak podle politologa spočívá hlavně ve směšování historické zkušenost a filozoficko-sociologické kategorie odvozené z marxismu.

Pochyby o 'nezbytnosti' zásahu

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Wintr v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Jan Wintr z pražské Právnické fakulty v Ozvěnách dne Radiožurnálu vysvětlil, že dnešní rozhodnutí městského soudu bylo předurčeno rozhodnutím Nejvyššího správního soudu. Ten zvažoval, kdy je možné omezit svobodu sdružování.

"Upozornil na Ústavu a řekl, že je možné toto právo omezit, pokud je to omezení na základě zákona, což v tomto případě je. Dále pokud je to z nějakého důvodu, který Listina připouští, to je o omezování práv a svobod druhých, což v tomto případě by také bylo, pokud chtějí zrušit soukromé vlastnictví."

"Ale je tam ještě třetí podmínka, že ten zásah musí být v demokratické společnosti nezbytný. A Nejvyššímu správnímu soudu se zdálo, že ani ministerstvo vnitra, ani městský soud nedokázaly vysvětlit, proč je ten zásah proti KSM v demokratické společnosti nezbytný. Tudíž rozhodli, že to je protiústavní omezení práva sdružovat se," uvedl Jan Wintr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity v Brně v pořadu Stalo se dnes

S rozhodnutím soudu souhlasí i brněnský politolog Miroslav Mareš. Podle něj je Komunistický svaz mládeže sice extrémistická organizace, ale zatím nemá potenciál zvrátit vývoj v zemi.

"Myslím si, že je to organizace, která by třeba měla být monitorována ze strany státu, i bezpečnostními složkami, aby se v ní třeba nevyskytly nějaké militantní tendence. Ale pokud Nejvyšší správní soud nastavil relativně volné mantinely pro sdružovací právo u nás, tak to rozhodnutí soudu bylo správné," řekl v pořadu Stalo se dnes.

Marika Táborská, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme