Soudce Berka v kauze zmanipulovaných konkurzů opět u soudu. Jednání se však nezúčastnil

Obžalovaní v kauze údajně zmanipulovaných konkurzů v čele s konkurzním soudcem Jiřím Berkou stanuli v pondělí u olomouckého vrchního soudu. Prostřednictvím svých obhájců popřeli vinu. Tvrdí, že z pohledu svých profesí nic neporušili.

Tento článek je více než rok starý.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obžalovaný soudce Jiří Berka

Obžalovaný soudce Jiří Berka | Zdroj: ČTK

Berkův obhájce poukázal na to, že jeho klient je stíhán bezmála 16 let a žádného zločinného spolčení se podle něj nedopustil. Berka se jednání neúčastnil. Vrchní soud má případ naplánovaný kvůli rozsahu na celý týden. Otevřel jej přesně tři roky od vynesení rozsudku u táborského soudu.

Berka popírá vinu

Policie a soudy řeší případ od roku 2003. Podstatou kauzy je podle obžaloby to, že Berka ve spolupráci s dalšími poslal na základě zfalšovaných dokumentů do konkurzu deset firem.

Táborský soud poslal v listopadu 2015 Berku do vězení na 8,5 roku, zbývajícím osmi obžalovaným uložil tresty v rozmezí od sedmi let vězení po podmíněné tresty. Podle obžaloby způsobila skupina na základě zfalšovaných konkurzů škodu 264 milionů korun.

Soudce Berka půjde za zmanipulované konkurzy do vězení na 8,5 roku, rozhodl soud

Číst článek

„Trestní řízení probíhá bezmála 16 let, po celou dobu je obžalovaný doma, nepracuje a čeká, zda dojde k naplnění všech důkazů, které navrhoval,“ uvedl Berkův obhájce Rudolf Axmann. „Trest 8,5 roku ztrácí po 16 letech od zahájení trestního stíhání zcela smysl,“ doplnil obhájce. Odmítl, že by obhájci mařili dosavadní jednání.

Vinu popřel i obhájce správce konkurzní podstaty Daniela Thonata, kterého soud potrestal sedmi lety. Podle něj rozsudek trpí vadami, trest je nepřiměřený a po tak dlouhé době neúčelný, uvedl obhájce Zdeněk Kopečný. Právník Martina Jurenky, kterého krajský soud poslal do vězení na 6,5 roku, kritizoval žalobce, který pro jeho klienta žádá trest o dva měsíce přísnější.

Zneužití pravomoci veřejného činitele

„Můj klient měl tu smůlu, že když mělo dojít ke zločinnému spolčení, byl zapsán do seznamu znalců pro ocenění podniků. Bohužel tuto kvalifikaci měl. Ocenění prováděl pouze ve třech případech,“ uvedl advokát. Obžalovaný Petr Tuhý, který dostal sedm let, se odvolal proti vině i trestu. Tak jako ostatní obvinění se ohradil proti zločinnému spolčení.

Soudce Berka bude dál stíhaný, amnestie se něj vztahuje jen částečně

Číst článek

Původně se obžaloba týkala 12 lidí, po amnestii jich zůstalo devět. U vrchního soudu je případ podruhé, v květnu 2012 v neveřejném zasedání původní rozsudek z dubna 2010 zrušil a případ vrátil táborskému soudu s tím, aby lépe odůvodnil rozsudek. Táborský soud poté vynesl rozsudek 25. listopadu 2015, na vrchní soud byl předložen až letos 25. ledna.

Muži jsou obžalováni ze zneužití pravomoci veřejného činitele, účasti na zločinném spolčení, poškození věřitele, porušování povinnosti při správě cizího majetku nebo nepravdivého znaleckého posudku. Působili jako soudci, konkurzní správci, podnikatelé i soudní znalci.

Policie začala skupinu odhalovat na jaře 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku. Berka ho podle obžaloby vyhlásil na základě padělaných dokumentů. K Union bance později přibylo obvinění za zmanipulování dalších konkurzů, například společností ZKL Klášterec nad Ohří, Stavební podnik Ralsko, Zbrojovka Brno, Retema, Krušnohorské strojírny a Báňské stavby Most.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme