Soudce Berka obviněn ze zločinného spolčení

Soud dnes má rozhodnout o vazbě ústeckého soudce Jiřího Berky. Společně se čtyřmi dalšími lidmi byl obviněn ze zločinného spolčení kvůli podezřelým konkurzům dalších dvou společností. Jde o vůbec prvního českého soudce, který čelí obvinění z takového trestného činu. Zločinné spolčení je podle policie vysoce nebezpečný trestný čin, za který bývají stíhany násilnické gangy. Státní zastupitelství už zajistilo Berkovi a jeho čtyřem spoluobviněným majetek. Někteří z obhájců si již proti tomu podali stížnost k Vrchnímu soudu. Všichni advokáti podle něj také podali stížnost proti zahájenému stíhání pětice. O těchto stížnostech bude rozhodovat Nejvyšší státní zastupitelství v Brně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud v Ústí nad Labem

Spolu se soudcem Berkou byli obviněni ještě další čtyři lidé. Jedním z nich je podle našich informací i správce konkurzní podstaty obou podniků Daniel Thonat. V případě obou konkurzů jde o stejné lidi. Jak dodává policejní mluvčí Blanka Kosinová obviněná pětice podniky prakticky vytunelovala. "Podstatou trestné činnosti bylo, že organizovaná skupina záměrně odkupovala pohledávky společností, které si sama vytipovala a poté je převáděla do konkurzu, přičemž i správce konkurzní podstaty i konkurzní soudce byli z této skupiny. Cíleným jednáním podniky rozprodali za podstatně nižší cenu, de facto je vytunelovaly."

Obvinění konkretizoval šéf odboru pro nejzávažnější hospodářskou kriminalitu pražského vrchního zastupitelství Jaroslav Dolejší. "Jedná se o konkurzy, které byly prohlášeny v souvislosti s konkurzním řízením na úpadce ZKL Klášterec nad Ohří a na problematiku úpadku Stavebního podniku Ralsko."

Podle Dolejšího je případ velice komplikovaný. "V tuto chvíli se jedná o dva případy konkurzů a bylo třeba vyhodnotit všechny materiály. Proto tak pomalý postup. Klade to velkou časovou náročnost jak na činnost policejních komisařů, tak i na činnost rozhodové státní zástupkyně." Obvinění má 28 stran a policie odhaduje způsobenou škodu v případě firmy ZKL na nejméně 68 a půl miliónů korun a u Stavebního podniku Ralsko je to přes sedm milionů korun. Dokonce se pětice měla podle policie pokusit způsobit další škodu přesahující 200 milionů.

Škála obvinění je široká: Jsou stíháni pro trestný čin účasti na zločinném spolčení a další trestné činy jako například zneužívání pravomoci veřejného činitele, porušování povinnosti při správě cizího majetku a dále pro trestný čin podvodu.

Aféra kolem soudce Berky vypukla loni na jaře. Tehdy Berka poslal do konkurzu Union banku, a to dvě hodiny po té, co návrh dorazil na soudní podatelnu. Konkurz zrušil o čtyři dny později, kdy vyšlo najevo, že rozhodoval na základě padělaných listin.

Berka v tomto případě čelí obvinění ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a je dočasně zbaven funkce soudce. Policie už tehdy začala vyšetřovat vyhlášení konkurzů i na další firmy. Kromě ZKL Klášterec nad Ohří a Stavební podnik Ralsko se dále zabývá také o vyhlášení konkurzu na brněnskou Zbrojovku a Báňské stavby Most.

Markéta Kaclová, Helena Šulcová, Marika Táborská, Ivana Solničková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme