Soudce Berky se Klausova amnestie netýká, namítají ve stížnosti žalobci

Bývalý konkurzní soudce Jiří Berka ještě nemá zastavení trestního stíhání jisté. Soud sice jeho stíhání zastavil s tím, že se na jeho případ vztahuje prezidentská amnestie. S tím ale nesouhlasí státní zástupci a rozhodovat tak bude vrchní soud. Podle šéfky pražských vrchních žalobců Lenky Bradáčové by mělo stíhání Berky pokračovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Berka (archivní foto z roku 2007)

Jiří Berka (archivní foto z roku 2007) | Zdroj: ČTK

„Máme za to, že trestná činnost obžalovaného doktora Jiřího Berky celá podléhá amnestii prezidenta republiky,“ odůvodňoval své rozhodnutí zastavit trestní stíhání předseda senátu Zdeněk Kučera.

Žalobci však namítají, že by se novoroční prezidentská amnestie neměla na Berku vztahovat, protože mu hrozí vyšší než desetiletý trest. Amnestie přitom vyžadovala splnění dvou podmínek: trestní stíhání muselo být delší než 8 let – to splněno je – a obžalovanému nesměl hrozit vyšší trest než 10 let za mřížemi. Ale to podle Lenky Bradáčové hrozí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Amnestii pro soudce Berku napadli žalobci stížností, informuje redaktor Martin Drtina

Konkurzní gang kolem soudce Berky totiž vykazuje znaky zločinného spolčení, na které trestní řád pamatuje zvýšením horní hranice sazby o třetinu. S takovým hodnocením souhlasí i legislativní náměstek ministerstva spravedlnosti František Korbel.

„Argumentace, která zazněla v médiích, že trestní sazba, pro kterou měl být soudce Berka stíhán, by měla být zvýšena o jednu třetinu v důsledku zločinného spolčení, mi ryze osobně z odborného pohledu přijde správná,“ připouští Korbel.

Blažek chce návratu Berky zabránit

Šéf resortu spravedlnosti Pavel Blažek se už nechal slyšet, že ministerstvo udělá všechno proto, aby Berka talár znovu neoblékl. Zatím Berkovo trestní stíhání pravomocně zastaveno není. O tom, jestli se na něj bude vztahovat amnestie, bude rozhodovat Vrchní soud v Olomouci.

Pouze pokud by se stížností žalobci neuspěli, může ministerstvo řešit, co dál. A možnosti prý hledat bude. „Neumím si osobně, lidsky ani odborně představit, aby osoba soudce Berky byla navrácena do justice, aby takový člověk mohl znovu soudit. To si opravu nedovedu představit,“ říká náměstek ministra spravedlnosti Korbel.

Prostředků však mnoho nemá. Se soudcem totiž souběžně s trestním řízením nebylo zahájeno kárné řízení. A veškeré lhůty k tomu zahájit ho dodatečně už jsou promlčené.

Potom tak je už jen na rozhodnutí předsedy soudu, k jaké práci soudce Berku pustí. V jeho kompetenci je, že například bude Berka soudit jen jednoduchou nepeněžní agendu, anebo může třeba vyřizovat stížnosti.

Vrchní soud v Praze mezitím zastavil kvůli prezidentské amnestii stíhání podnikatele Pavla Dvořáka obviněného z podvodů firmy Progres Invest. Podle spisu ve více než 36 tisících případech spolu s dalšími pachateli údajně připravil klienty zhruba o půl miliardy korun.

Martin Drtina, Mirko Kašpar, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme