Soudce Cepl vynese rozsudek v kauze ‚justiční mafie‘ příští týden
Kauza ‚justiční mafie‘ je znovu před soudem. Už podruhé se jí zabývá Krajský soud v Praze. Všechno odstartovala bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, když v prosinci 2007 v Radiožurnálu prohlásila, že do vyšetřování úplatkářské aféry tehdejšího šéfa lidovců Jiřího Čunka zasahovali vysocí představitelé justice.
Před dvěma lety padlo rozhodnutí, že se Marie Benešová za výrok o ‚justiční mafii‘ omlouvat nemusí. Pak ale Nejvyšší soud rozsudek zrušil, a to kvůli údajné podjatosti soudce Vojtěcha Cepla mladšího. Proti tomu se odvolala Marie Benešová k Ústavnímu soudu a ten jí dal za pravdu s tím, že měnit soudce je možné jen ve zcela výjimečných případech. Případ tedy bude znovu rozhodovat Vojtěch Cepl.
Dá se očekávat, že soudce Cepl nerozhodne jinak. „Pokud si přečtete posudek z předloňského roku, tak tam celkem soudce přesvědčivě vyargumentoval, proč rozhodl jak rozhodl, přestože ne všichni s tím musí souhlasit,“ říká redaktor Hospodářských novin Vojtěch Blažek.Soudce Vojtěch Cepl mladší chce vynést rozsudek příští pondělí a Jaroslav Spurný z týdeníku Respekt, který kauzu od začátku sleduje je také přesvědčený, že Cepl potvrdí svoje původní rozhodnutí.
"Verdikt může znít odlišně, protože pokud vyšší instance vrací případ nižší instanci, tak má nějaké připomínky a soudce by se měl připomínkami řídit. V tomto případě sice Vrchní soud měl připomínky, ale neměl konkrétní připomínky vůči tomu vedení. Pouze řekl, že soudce Cepl spekuloval, takže já neočekávám, že by byl vynesený jiný rozsudek,“ říká Spurný.
Soudce Cepl prostudoval celý případ Jiřího Čunka, podíval se na všechny schůzky, které se odehrávaly v zákulisí a o kterých jsme nevěděli – například na setkání nejvyšší žalobkyně Renáty Vesecké s místopředsedou Nejvyššího soudu Pavlem Kučerou a bývalým ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem. Na setkání padala slova o tom, že je ohrožena vláda a že by vyšetřování mělo dopadnout v Čunkův prospěch.
Cepl také v případu sledoval častou výměnu vyšetřovatelů a dozorujících státních zástupců těsně předtím, než měl být Jiří Čunek obžalován. „To vše dohromady dalo Ceplovi mix a slovo mafie lze rozšířit i na toto neobvyklé a nestandardní chování v této kauze,“ vysvětluje Blažek.
Kauza nezměnila poměry v české justici
Všichni lidé, kteří se do této kauzy zapojili, dál fungují na svých místech. „Nevím, jestli se dál scházejí nad nějakými případy, zdokumentováno to není a žádný podobný případ jako byl případ Čunek, který ohrožoval vládu, nenastal,“ říká Blažek.
„Ať je verdikt soudce Cepla jakýkoli, tak paní Vesecká má svoje dny spočtené v každém případě. Tam ale budou samozřejmě další odvolání, toto nebude konečný rozsudek,“ dodává Spurný.
V průběhu dnešního líčení se soudce Vojtěch Cepl mladší velmi věcně vyrovnal s námitkami Vrchního soudu. "Žádné nové důkazy nebyly přineseny. Nové důkazy ani soudce nepřipustil, kvůli koncentraci řízení. A také nezaznělo nic nového,“ říká Ivana Svobodová z časopisu Týden, která dnešní soudní řízení sledovala.